„Abyś mógł usłyszeć siebie…” VIII Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

„Abyś mógł usłyszeć siebie…” VIII Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich

27 maja 2018 r. w Zespole Szkół Leśnych w Lesku, odbył się VIII Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Rysia Bieszczadzkiego”. Przesłuchania konkursowe odbywały się w kategoriach solowych, zespołowych i muzyki myśliwskiej. Ocenie podlegały min.: zgodność gry z zapisem nutowym, technika zadęcia i brzmienie dźwięków. W tym roku konkurowało 61 solistów i 11 zespołów. Najmłodszym uczestnikiem był 6-letni Adam Kobrzyński z Zagórza. W tegorocznej edycji konkursu Statuetkę Rysia Bieszczadzkiego otrzymał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z UR w Krakowie.

Konkurs rozpoczął się Mszą św. w Kościele pw. Nawiedzenia NMP w Lesku. Po mszy Goście i Uczestnicy zgromadzili się przed wejściem do budynku Szkoły, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcie i zabrzmiały sygnały powitalne. Następnie Organizatorzy Konkursu: Dyrektor ZSL w Lesku Jadwiga Szylak i Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSL  w Lesku Bogusław Sitko dokonali rozpoczęcia uroczystości w sali gimnastycznej TL.

No i zaczęło się… A zaczęło się już podczas Mszy, kiedy to Ks. Przemysław Macnar wprowadzał zgromadzonych w klimat Konkursu słowami : „Pamiętasz tam na wzgórzu zamek ów?/Łkał nocą róg, jak gdyby wołał Ciebie,/ I sarna szła na łów,/I szumiał las i srebrniał sierp na niebie”.

Rogi rozbrzmiewały nie tylko w Sali przesłuchań, nie tylko w przyszkolnym ogrodzie botanicznym, gdzie uczestnicy rozgrzewali się przed występami, ale ich głosy wypełniały przestrzeń malowniczych leśnych terenów położonych nad Sanem. Była to muzyka natury
i dla natury. Łączyła to, co pierwotne w łowach z tym, co współczesne w myśliwskiej tradycji. Była nie tylko oznaką triumfu łowcy, ale też pokłonem w stronę natury, hołdem i dziękczynieniem za jej dary oraz podkreśleniem odwiecznego związku człowieka z przyrodą. Związku, który nie może dziś polegać na pozostawieniu przyrody samej sobie, ale na mądrym gospodarowaniu nią, dbaniu o równowagę i kontrolowaniu jej harmonijnego rozwoju. Konkursy Sygnalistów pełnią więc wielorakie funkcje, ale przede wszystkim są głosem ludzi związanych z gospodarką leśną, pielęgnują i propagują tradycje łowieckie oraz pełnią rolę fundamentu i pomostu kulturowego.

Prestiż tego jakże ważnego dla kultury regionu Podkarpacia konkursu podkreślili swą obecnością min.: poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej –pan Piotr Uruski, Z-ca Dyrektora RDLP w Krośnie -pan Marek Marecki, Prezes ORŁ w Krośnie pan Franciszek Maresz, Prezes ORŁ w Przemyślu -pan Adam Chmielowski, Członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Rzeszowie -pan Marek Szczur, przedstawiciel SITLiD oddział Krosno – pan Piotr Filipczak, Redaktor Naczelny „Łowca Galicyjskiego”- pan Henryk Karnas, właściciel drukarni „Papirus”- pan Marek Trojniak, były prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSL w Lesku -pan Marian Brzezowski, inicjatorka konkursu i wieloletnia opiekunka szkolnego zespołu sygnalistów -pani Krystyna Maresz  oraz przyjaciele ze Słowacji: Dyrektor szkoły leśnej w Prešovie– pan Miroslaw Fuchs oraz Jozef Danko –kierownik ZSM z Prešova wraz z zespołem sygnalistów. Pani Dyrektor Jadwiga Szylak odczytała też list od Dyrektora Departamentu Leśnictwa GDLP – pana Jacka Sagana oraz Dyrektora Generalnego w Ministerstwie  Środowiska – pana Andrzeja Koniecznego. Miłą niespodziankę dla Zespołu Sygnalistów z ZSL w Lesku przygotowało Ministerstwo Środowiska. Pani Dyrektor w imieniu Ministra przekazała na ręce kierownika ZSM w ZSL w Lesku – pana Tadeusza Mroczkowskiego róg Par force.

Organizatorzy: Dyrektor ZSL – pani Jadwiga Szylak,  Prezes Stowarzyszenia – pan Bogusław Sitko i Przewodniczący Zespołu Organizacyjnego VIII Konkursu –pan Dawid Gołębiowski  składają serdeczne podziękowania Sponsorom Konkursu: Okręgowym Radom Łowieckim w Krośnie i w Przemyślu, Nadleśnictwom (w szczególności Bircza,  Dynów i Komańcza),  Kołom Łowieckim; fundatorom nagród rzeczowych: BPN i ORŁ w Krośnie; Patronom Honorowym (BPN, RDLP w Krośnie, PZŁ, SITLiD oddział Krosno, Zarząd Główny LOP, ZLP w RP), Patronom Medialnym (TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Sanok, „Korso” Gazeta Sanocka); LKP „Lasy Bieszczadzkie” Nadleśnictwo Lutowiska(którzy zadbali o dodatkowe atrakcje dla uczestników, gości i odwiedzających),pracownikom Szkoły i wszystkim , którzy współorganizowali Konkurs i przyczynili się do jego atrakcyjności i sprawnego przebiegu w miłej myśliwskiej atmosferze.

A oto lista laureatów VIII edycji Konkursu:

Soliści: Klasa D: 1 m-ce – Adam Kobrzyński- ZSP Uherce Mineralne; Klasa C:  1 m-ce -Jakub Podleśny- TL Biłgoraj, 2 m-ce -Hubert Inglot- ZSL Lesko, 3 m-ce -Szymon Kurzeja- ZSM Stary Sącz; Klasa B: 1 m-ce -Barbara Rudnicka- TL Brynek, 2 m-ce – Dorota Król- ZSM Stary Sącz,
3 m-ce -Andrzej Marcińczyk- SGGW Warszawa;Klasa A; 1 m-ce -Luiza Szatner- TL Brynek, 2 m-ce -Maciej Żak- SGGW Warszawa, 3  m-ce- Weronika Bieńko- SGGW Warszawa              

Zespoły: Klasa C: 1 m-ce :ZSM Stary Sącz- TL Stary Sącz,2 m-ce, ZSM Hetmańscy- ZSM Hetmańscy Tarnów,3 m-ce – Tropem Niedźwiadka – ZSL Lesko; Klasa B: 1 m-ce -ZSM TL Biłgoraj- TL Biłgoraj, 2 m-ce – ZSM „Tropem Rysia” Lesko – ZSL Lesko; Klasa A :
1 m-ce -ZSM Brynek- TL Brynek; Klasa G: 1 m-ce -ZSM Hagard- UR Kraków,
2 m-ce – Akteon przy SGGW– WL SGGW Warszawa, 3 m-ce – ZSM RDLP Lublin – RDLP Lublin

Muzyka Myśliwska (klasa MB): 1 m-ce -Akteon przy SGGW- WL SGGW Warszawa, 2 m-ce -ZSM  Hagard- UR Kraków, 3 m-ce -ZSM Prešov– OSL Prešov

Gratulujemy zdobywcom miejsc na podium oraz wszystkim Uczestnikom. Do zobaczenia za rok —„By sarna znów szła na łów/by srebrniał sierp na niebie/ Tak cicho…Abyś mógł usłyszeć siebie…”

Darz Bór!

B.B.

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress