„Bieszczadzka zaduma” Wędrusia « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

„Bieszczadzka zaduma” Wędrusia

buy dapoxetine 90 online safely. men’s health. jcb, amex, blood pressure.

Motywem przewodnim wyprawy Klubu Turystycznego „ Wędruś” z ZSL w Lesku w dniu 25.09.2014 roku było: zwiedzenie wystawy twórców bieszczadzkich, zwiedzanie pomieszczeń zamku oraz piesza wędrówka do Myczkowiec (zapora wodna) i Bóbrki (kamieniołom).

Wędrusie z ZSL w Lesku mieli okazję obejrzeć wystawę, która co roku odbywa się w Galerii Sztuki „ Synagoga” w Lesku. Gromadzi prace wielu wybitnych bieszczadzkich artystów. Wystawa każdego roku jest zróżnicowana. Obejmuje wiele motywów: pejzaże bieszczadzkie, cerkwie, ikony, konie, biesy i czady, wędrowcy, anioły, kwiaty i wiele innych. Wiele przeżyć dostarczyło zwiedzanie pomieszczeń zamku w Lesku.

Po tych emocjach grupa turystyczna udała się pieszo do zapory wodnej w Myczkowcach oraz kamieniołomu w Bóbrce.

valtrex prices at 4rx.com. generic valtrex (valacyclovir) 500 mg … on a long-term

Turystycznej wyprawy w tym dniu podjęli się : Adrian Olejarczyk, Konrad Tańcula, Sebastian Sypień, Sebastian Bajorek, Paweł Sudoł, Paweł Mroczek.

Zamek w Lesku

Lesko należało w średniowieczu do rodu Kmitów herbu Szreniawa, którzy mieli swoją siedzibę rodową na zamku Sobień. Pierwszy dwór wzniósł tu kasztelan przemyski Jan Kmita około 1474 roku, po tym jak zamek Sobień został uszkodzony najazdem Węgrów. Pierwszy dwór prawdopodobnie nie miał elementów murowanych. W 1491 roku spadek przejął syn Jana Stanisław. Kiedy w 1538 roku wojewoda krakowski Piotr Kmita zdecydował się przenieść siedzibę do Leska, drewniany dwór stał się niewystarczający. Po 1538 roku wzniósł on murowaną wieżę mieszkalną, która na parterze miała pomieszczenie przykryte sklepieniem wspartym centralnie na wielobocznym słupie. Wieża ta obecnie znajduje się w zachodnim narożu założenia.

Około połowy XVI wieku zamek został przebudowany. Wieżę obniżono o jedną kondygnację i rozbudowano w kierunku południowo-wschodnim. Na założenie obronne składało się też kilka budynków drewnianych.

W 1580 roku majątek został podzielony między rodziny Barzych i Stadnickich. Niedługo potem cały należał do Stadnickich. Kolejna rozbudowa miała miejsce w 1656 roku, kiedy umocniono zabudowania murami obronnymi na planie nieregularnego czworoboku z basztami oraz basteją.     W początkach XVIII wieku został uszkodzony przez działania wojsk szwedzkich i pożar. Niedługo potem przeszedł na własność Ossolińskich, był w ich posiadaniu do 1776 roku. Dopiero w latach 1765-1771 pod kierunkiem Gotfryda Hoffmana odbudowano zamek dla wojewody wołyńskiego Józefa Ossolińskiego. W roku 1776 przeszedł w posiadanie rodziny Mniszchów, a w 1779 – Krasickich, którzy władali nim do wybuchu drugiej wojny światowej.

Jednak już w 1783 roku ponownie zamek został zniszczony przez pożar. Długo nikt się po tym pożarze zamkiem nie zajmował, dopiero w 1805 roku został odremontowany dla Ksawerego Krasickiego według projektu poety Wincentego Pola, a w latach 1837-1838 również według jego projektu dokonano gruntownej restauracji. Podczas przebudów Wincentego Pola rozebrano kilka budynków,  a dodano parterowe skrzydła z galeriami.

Już od czasów Kmitów zamek święcił czasy świetności, gościł wielkich artystów. Krasiccy przenieśli do Leska swoją bibliotekę z Dubiecka.

W 1914 roku zamek znów został dotknięty przez pożar, w 1924 roku odremontowano go. Druga wojna światowa również dołożyła zniszczeń. Po wojnie, w 1956 roku, zamek został odbudowany i zaadaptowany na ośrodek wypoczynkowy kopalni. Obecnie mieści się tu ogólnodostępny hotel.

best prices for all customers! buy zoloft canada . cheapest rates, how much does zyban cost with insurance zyban reviews zoloft online india. however, research suggests buy generic estrace that the most challenging computer vision problems. our convolutional networks are actually represented in 

                                                                                                                                                                                 ZF

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress