Członkowie kółka historycznego na konferencji naukowej w Polańczyku « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Członkowie kółka historycznego na konferencji naukowej w Polańczyku

24 marca 2023 r., z kolegami i opiekunem kółka historycznego realizującego  temat – „Śladami Wielkiej Wojny 1914-1918 w Bieszczadach”, wzięliśmy udział w II Międzynarodowej Konferencji Naukowej – ,,Bieszczadzkie Lwy”. Krew na połoninach 1914/1915. Od Wielkiej Wojny do Niepodległości. Konferencja ta poświęcona była heroicznym zmaganiom, które miały tu miejsce na przełomie 1914/1915 roku. Zginęło w nich dziesiątki tysięcy żołnierzy armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. Żołnierze z najodleglejszych zakątków obu imperiów walczyli tu, w obcej bieszczadzkiej ziemi, gdzie ginęli i umierali od kul, mrozu, chorób i wycieńczenia.

Pamięć o tych bezimiennych dziś bohaterach mogła przetrwać dzięki staraniom i pracy wielu ludzi, którzy zebrali się w Polańczyku i podzielili swoją ogromną wiedzą i osiągnięciami. Kogóż tu nie było?

Konferencję, podzieloną na kilka paneli prowadził prof. nadzw. dr hab. Andrzej Olejko, który w barwnym wykładzie opisał przebieg  walk o górę Maniłową. Następnie głos zabierali naukowcy z różnych państw: dr Jurij Fatuła z Uniwersytetu Medycznego w Użhorodzie, dr Gerhard Art z Wiednia, Peter Andras Tóth z Budapesztu i inni. Możliwość wystąpienia mieli również pasjonaci historii: Roman Frodyma i Artur Hejnar. Pierwszy znawca cmentarzy wojennych I wojny światowej, drugi poszukiwacz i współtwórca cmentarza na Maniłowej. Ponadto poruszano wiele innych wątków: spraw technicznych dotyczących bezpośrednio pola walki oraz samych żołnierzy, jak i kwestii logistycznych ukazujących na przykład: zaplecze frontu oraz linie kolejowe, zaopatrujące walczące strony.
Podsumowując, udało nam się dowiedzieć wielu nowych niezmiernie ciekawych faktów, które nie są dostępne na co dzień w książkach lub innych źródłach.

Te przekazywane były przez ludzi, którzy poświęcali nierzadko lata na badania nad tą zapomnianą historią. Wykład zmotywował nas do jeszcze intensywniejszego pogłębiania naszej wiedzy oraz zrodził wiele nowych planów i pomysłów na przyszłość.

 

                                                                                                                                                        MK, MG

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress