Sygnaliści myśliwscy « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Materiały promocyjne ZSL Lesko Nabów do Technikum Leśnego w Lesku wirtualny spacer ZSL Lesko

Sygnaliści myśliwscy

W Technikum Leśnym w Lesku od kilku już lat prężnie działa zespół sygnalistów myśliwskich „Tropem Wilka” oraz ”Darz Bór!”.  Kilkanaście osób rozwija tam swoje zainteresowania muzyczne. Zespół bierze udział w licznych konkursach i festiwalach muzyki myśliwskiej. Jesteśmy też zapraszani na polowania, uroczystości myśliwskie itp. Kontynuujemy tradycje sygnalistyki myśliwskiej zespołu „Twarde zadęcie”.

III Podkarpacki Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O statuetkę Rysia Bieszczadzkiego” Lesko 2012r.

Sygnaliści na antenie Radia Rzeszów 

Zespół Sygnalistów Myśliwskich o osobliwej nazwie „Twarde zadęcie”
przy Zespole Szkół Leśnych w Lesku.

Zespół powstał prawdopodobnie w latach 1972 – 1974 (dokładną datę trudno ustalić). Pomysłodawcą powstania zespołu był ówczesny dyrektor szkoły mgr inż. Józef Chwała. Czy w tym czasie zespół miał jakąś nazwę – dziś trudno stwierdzić. Pierwszym jego opiekunem był emerytowany ppłk Wojska Polskiego kapelmistrz Jan Bossowski (jak wspominają starsi absolwenci zwykł On mawiać: Bossowski przez dwa „S”). Wśród pierwszych członków zespołu należy wymienić następujące osoby: Janusz Piątkowski, Tadeusz Mikołajczyk, Lesław Popiela, Mirosław Kuliński, Tomasz Mazurkiewicz,  Wiesław Maliczowski, Edward Marszałek oraz kilku innych, których nazwiska trochę zatarł czas.  Już w początkach swego istnienia zespół był zapraszany na imprezy myśliwskie, środowiskowe itp.
W 1974 zespół został zaproszony do udziału w ogólnopolskim konkursie psów myśliwskich w Janowie Lubelskim. Zespół swą grą uświetnił tę imprezę.

W historii zespołu występuje kilkuletnia luka. Reaktywacja nastąpiła w roku 1998. Początki „reaktywacji” były trudne. Mimo początkowo dużej liczby chętnych po kilku miesiącach pozostali najwytrwalsi. Zespół borykał się z brakiem sygnałówek. Wśród grupy uczniów którzy wytrwali w tym okresie należy wymienić: Bartłomieja Barana, Łukasza Kwaśnego, Łukasza Puchalskiego, Arutra Niewiadomskiego, Radosława Kota i wielu innych. Opiekunem w tym czasie była Pani mgr Krystyna Maresz. To Ona zmobilizowała  młodych ludzi do ćwiczeń, zaszczepiła im umiłowanie gry na tym instrumencie. W tym okresie zespół odnosi znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej. Startuje w konkursach, przeglądach, imprezach myśliwskich. Plonem tych występów jest wiele dyplomów, wyróżnień.
Przez kolejne lata zespół się rozrasta. W miejsce osób, które skończyły szkołę przychodzą nowi. Zespół przyjmuje nazwę „Twarde zadęcie”. Równocześnie zmienia opiekuna. W miejsce p. K. Maresz (odeszła na emeryturę) przychodzi p. Janusz Demkowicz,  póniej p. Artur Węcławek.

Z powodzeniem kontynuują dzieło swych poprzedników. Zespół podobnie jak w latach poprzednich uczestniczy w konkursach, przeglądach muzycznych. Jest systematycznie zapraszany na uroczystości myśliwskie. Pokazuje się zarówno w kraju (Goraj, Ciechocinek, Zagórz) jak również za granicą (Węgry, Bijacovce na Słowacji).
Zespół „Twarde zadęcie” propaguje jakże piękną a równocześnie mało znaną formę muzyki, która od najdawniejszych czasów towarzyszy polowaniom i imprezom myśliwskim.  Członkowie zespołu jeżdżąc po kraju i bywając za granicą poznają nowych ludzi, muzykę myśliwską innych narodów a także doskonale się bawią. Obecnie pierwszy zespół tworzy 6-ciu sygnalistów. Umiejętności członków grupy rosną, a grono sygnalistów stale się powiększa.
Na uwagę zasługuje fakt, że byli członkowie zespołu nie zawiesili sygnałówek na kołku. Wielu z nich z powodzeniem kontynuuje grę w innych zespołach uświetniając swą grą wiele uroczystości myśliwskich.

Zespół brał udział:
-18.04.2009r. w I Małopolskim Konkursie Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”, Kraków – Niepołomice 2009
-16.05.2009r. w XV Wielkopolskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich – Zamek Goraj
– 11.10.2009r. w XI Międzynarodowym Festiwalu Łowieckim – Leżajsk 2009
– 17.10.2009r. w IX Kresowym Konkursie Sygnalistów Myśliwskich – Biłgoraj
– 18.10.2009r. w I  Świętokrzyskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Dęba Bartka” – Zagnańsk
– Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.”
– Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy
– 15.05.2010r. w XVI Wielkopolskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich – Goraj-Zamek
– 16.05.2010r. w uroczystościach obchodzonych przez Nadleśnictwo Mielec gdzie obsługiwał Maszę Świętą oraz grał koncert muzyki myśliwskiej
– 29.05.2010r. X Kresowym Konkursie Sygnalistów Myśliwskich w Biłgoraju
– 30.05.2010r. I Podkarpackim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Rysia Bieszczadzkiego”

 

 

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów ...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content