Narodowe Święto Niepodległości w Lesku « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

Narodowe Święto Niepodległości w Lesku

Pogrążeni w zadumie nad naszą Ojczyzną, nad tym, co każdy z nas otrzymał od niej, świętowaliśmy jako społeczność Braci Leśnej w Lesku kolejną – 104 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. I w sposób szczególny wybrzmiały słowa K. K. Baczyńskiego podczas widowiska przygotowanego przez naszą młodzież w Technikum Leśnym w Lesku, jak również podczas uroczystości, które miały miejsce w społeczności lokalnej. Bo każdy z nas dostrzega ogromną potrzebę, zwłaszcza w dzisiejszych czasach pojednania i pokoju nie tylko na arenie międzynarodowej, ale również i lokalnej.

Ojczyzna twoja tam, tam jest i tak daleka,

 jak jest podana dłoń człowieka dla człowieka.

                                                        Krzysztof Kamil Baczyński „Ojczyzna”

Jako społeczność szkolna uczciliśmy rocznicę Odzyskania Niepodległości 10 listopada 2022 roku podczas akademii szkolnej, a następnie o godz. 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy  Hymn Polski.

Zaś dzień później nasza społeczność wraz z Dyrekcją i nauczycielami uczestniczyła w obchodach lokalnych. Uczestnicy uroczystości zgromadzili się przed leskim ratuszem, aby przy akompaniamencie orkiestry dętej i śpiewie Mazurka Dąbrowskiego złożyć kwiaty przed głazem legionowym, a następnie przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Po złożeniu wiązanek i okolicznościowych przemówieniach wszyscy udali się do leskiej fary, aby wspólnie uczestniczyć we Mszy św. dziękczynnej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Mieczysław Bąk.

Po zakończeniu Mszy św. udaliśmy się do Bieszczadzkiego Domu Kultury i tam młodzież z parafialnej grupy RAM – u zaprezentowała widowisko religijno – patriotyczne. Młodzi przy udziale również dorosłych, nie tylko zaprezentowali garść historii, która była mocno zakorzeniona w poezji Słowackiego, Baczyńskiego, Szymborskiej czy Lechonia, tak pięknie recytowanej jak i śpiewanej, ale również pokazali czym jest patriotyzm w dzisiejszych czasach.

Całość widowiska spięła postać listonosza – pana Kazimierza, który odczytał każdemu z nas list mówiący o miłości Ojczyzny i naszej miłości do niej jako matki opierając się na słowach wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II. List ten kończył się ufną i mocną wiarą w to, że tak ważne wartości jak Bóg, patriotyzm, wiara i honor są jeszcze na szczęście obecne w sercach młodych ludzi.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress