Orędowniczka « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Orędowniczka

W dniu 10.10.2017 r. klasy III a i III b pod opieką P. A. Otty i P. B. Brajewskiej i wzięły udział w projekcji filmu „Dziewczyna z klepsydry” w BDK w Lesku i w spotkaniu z główną bohaterką dokumentu- panią Teresą Baranowską. Film opowiadał historię Pani Teresy – nauczycielki, polonistki, od 1980 roku działaczki „Solidarności”, członkini KPN, współredaktorki niezależnego pisma „Wolność”. Internowana w grudniu 1981 roku, po zwolnieniu w lipcu 1982 kolportowała wydawnictwa podziemne oraz organizowała pomoc dla represjonowanych  rodzin. W latach 1991-2006 zajmowała stanowisko dyrektorki LO im. A. Mickiewicza w Katowicach.

Historia P. Baranowskiej to historia kobiety inwigilowanej, śledzonej, wielokrotnie aresztowanej i przesłuchiwanej. Władze komunistyczne nadały jej kryptonim „Orędowniczka”. I faktycznie – była orędowniczką wolności, niezależności i prawdy. Od 2006 roku przebywa na emeryturze. W tym też  roku w poszukiwaniu umiłowanej wolności i przeprowadziła się w Bieszczady, gdzie mieszka do dziś.

Spotkanie z panią Baranowską skłoniło nas do wielu refleksji na temat wartości w życiu, na temat istoty buntu, zniewolenia, na temat lęku przed śmiercią i utratą wolności. Rozmawialiśmy też o istocie człowieczeństwa. Pani Teresa, jak na „Orędowniczkę” przystało, wskazała nam , że Prawdziwe życie to Życie w Zgodzie ze Swoim Sumieniem, w Poczuciu Wolności i Ładu, w Służbie Potrzebującemu Człowiekowi. Dziękujemy ze tę ciekawą lekcję historii, „Dziewczyno z klepsydry”.

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress