Pielgrzymka Maturzystów 2016 « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

Pielgrzymka Maturzystów 2016

Jak co roku tradycją szkoły jest pielgrzymka klas maturalnych na Jasną Górę, aby prosić Matkę Boską o łaski i pomoc w zdaniu matury. W dniu 30 października odbył się wyjazd zorganizowany  przez naszego katechetę ks. Rafała Szykułę . W pielgrzymce wzięło udział 36 osób z klas 4 A i 4 B oraz opiekunowie: prof. Agnieszka Węglicka oraz prof. Marta Michalska.

Pielgrzymka rozpoczęła się zbiórką przed Zespołem Szkół Leśnych w Lesku o godz.  400. Pierwszym punktem naszej pielgrzymki była Bazylika Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, następnie zwiedziliśmy Centrum Jana Pawła II. Później pojechaliśmy do Krakowa na rynek i tam w pobliżu mieliśmy Mszę Świętą w Kościele Sióstr Klarysek, którą celebrował nasz ksiądz. Następnie mieliśmy czas wolny na Rynku Głównym. Oczywiście mieliśmy okazje usłyszeć hejnał z wieży Kościoła Mariackiego,a także poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Niemiecki Zespół Obozów Koncentracyjnych oraz Obozów Zagłady w Oświęcimiu. Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis ,, Arbeit macht frei”. Osoba, która przekroczyła próg bramy nie miała szansy na wolność, czekała go tam jedynie śmierć i wszelkiego rodzaje tortury… Na terenie Auschwitz I niektóre bloki i budynki obozowe pełniły specjalne funkcje. My niestety nie mogliśmy wejść do wszystkich, ponieważ są tam prowadzone prace. Liczne fotografie przedstawiały ludzi w różnym wieku, było mnóstwo dokumentów oraz przedmioty codziennego użytku. A także za ogromnymi szybami widzieliśmy sterty butów, torb podróżnych, garnków i strzępy włosów, wśród  których były dobrze zachowane długie warkocze. Pod ścianą śmierci oddaliśmy hołd zamordowanym minutą ciszy. Na końcu również zwiedziliśmy Birkenau. Nasz przewodnik podziękował nam za wzorowe zachowanie. My w drodze wdzięczności również podziękowaliśmy za wprowadzenie nas w świat II wojny światowej.

Po pięknej lekcji historii udaliśmy się do schroniska młodzieżowego w Bobolicach. Rano udaliśmy się na Jasną Górę. Tam także mieliśmy własnego przewodnika, który oprowadził nas po Sanktuarium opowiadając  o wydarzeniach i pamiątkach religijnych i historycznych pozostawionych w tym niezwykłym miejscu.  Każdy z nas mógł przez chwilę popatrzeć  w ,,oczy Maryi” i powierzyć swoje sprawy. W czasie wolnym spora liczba kolegów pokonała  510 schodów – podziwiając  widok z wieży.  Po Apelu Jasnogórskim udaliśmy się w drogę powrotną.

Pielgrzymce sprzyjała słoneczna pogoda. Wrażenia koleżanek i kolegów po powrocie są pozytywne. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Leska.

W imieniu klas IV bardzo serdecznie dziękuje za zorganizowanie pielgrzymki oraz troskę :

·         Profesorce Agnieszce Węglickiej

·         Profesorce Marcie Michalskiej

·         Księdzu Rafałowi Szykule

Również serdeczne podziękowania dla Pana kierowcy autobusu Witolda Sawczyna.

Cynk Kamila

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress