Drugi wyjazd uczniów ZSL Lesko na Słowację (15-20 kwietnia) « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja Materiały promocyjne TL Lesko Nabór do ZSL Lesko wirtualny spacer ZSL Lesko wirtualny spacer ZSL Lesko

Drugi wyjazd uczniów ZSL Lesko na Słowację (15-20 kwietnia)

Strona główna Lasy nie znają granic

W dniach 15-20 kwiecień 2018 uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami (mgr inż. Wojciech Kumala, mgr inż. Bogdan Paszkiewicz, mgr inż. Andrzej Komorowski) uczestniczyli w wymianie młodzieży ze Średnią Szkołą Leśną w Prešovie, w ramach projektu „Lasy nie znają granic” PLSK.03,01,00-SK-0088/16, współfinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020r.

                        Uczniowie realizowali program z przedmiotów ochrona lasu i hodowla lasu zgodnie z harmonogramem:

I dzień 15.04 (niedziela)- przyjazd, zakwaterowanie i odebranie materiałów dydaktycznych

II dzień 16.04 (poniedziałek)- zajęcia teoretyczne w szkole (metodyka szacowania szkód powodowanych przez zwierzynę w drzewostanach i wyliczanie odszkodowań oraz metodyka klasyfikacji fenotypowej buczyny)

III dzień 17.04 (wtorek)- zajęcia praktyczne w drzewostanach (szacowanie szkód od zwierzyny oraz pomiar i szacowanie cech fenotypowych buczyny na powierzchniach próbnych)

IV dzień 18.04 (środa)- wycieczka do parku narodowego Slovenski kras

V dzień 19.04 (czwartek)- wycieczka do rezerwatu dęba bezszypułkowego (Dulovana ves)

i Słowackiej kopalni opalu (Zlata Baňa i Červenica)

VI dzień 20.04 (piątek)- wykonanie obliczeń (wysokości odszkodowań za szkody od zwierzyny oraz wartości fenotypowej buczyny), podsumowanie zajęć i wyjazd do kraju.

                        Po zajęciach teoretycznych w szkole, drugiego dnia udaliśmy się do drzewostanów Lesnej spravy ( Nadleśnictwo ) Hanušovce, gdzie uczniowie wykonali na powierzchniach próbnych szacowanie szkód od zwierzyny oraz pomiar i szacowanie cech fenotypowych buka.

                        Następnie pan inż. František Štupák poprowadził nas ścieżką edukacyjną, przy której zaprezentował cały szereg zagadnień związanych z wykonywaniem zabiegów hodowlanych i ochronnych. Były to między innymi: sposoby odnowienia Bk, (od 2004 roku na Słowacji nie stosuje się już zrębów zupełnych), drzewa mateczne, plantacje nasienne Wzg Md i So. Aspekt ochronny stanowiły szkody od zwierzyny płowej i dokarmianie zwierzyny. Bardzo ważnym uzupełnieniem tego pokazu były stanowiska zrywki grawitacyjnej i konnej oraz obiekty „zielonej szkoły”.

                        Kolejnego dnia udaliśmy się do Zadielskiej Doliny i weszliśmy do Parku Narodowego Slovenski kras. Parogodzinny spacer malowniczym wąwozem wapiennym w otoczeniu fantazyjnych utworów skalnych (wapienie z rzadka przetykane dolomitem) i przy szumie potoku pozostawiły niezapomniane wrażenie. Jeszcze piękniejsze widoki zobaczyliśmy po zakończeniu wspinaczki na szczyt górski- buczyna alpejska, rezerwaty po dawnych pastwiskach, rozległe łąki upiększone licznie występującym na podłożu wapiennym miłkiem wiosennym, sasanką otwartą czy groszkiem wiosennym. W niższych położeniach dominuje roślinność krzewiasta.

W czwartek 19.04 pojechaliśmy na wycieczkę do rezerwatu dęba bezszypułkowego w miejscowości Dulovana ves. Naszym oczom ukazały się przepiękne, wysokie, bardzo ładnie oczyszczone i ukształtowane dęby bezszypułkowe, pochodzące z odnowienia odroślowego. Doskonałe drewno tęgo dęba już w średniowieczu było sprzedawane w całej Europie. Tradycyjne przekazy mówią o tym, że z drewna tego zbudowana była flotylla Kolumba.

                        Niestety drzewostany te zostały silnie zagrożone przez splot niekorzystnych czynników atmosferycznych (susze, przymrozki, wiatry). Osłabione dąbrowy zostały zaatakowane przez owady i grzyby.

                        Największe jednak zagrożenie przyszło ze strony człowieka- jest to rezerwat ścisły i ochrona środowiska  ( oraz ruchy ekologiczne) nie pozwalają na odnowienie Db
w żadnej formie. Dla uzyskania nalotu trzeba było by wyciąć IIp Gb.

Efekt tego jest taki, że dąb bezszypułkowy ginie a całkowicie opanowuje teren grab. Sytuacja ta bliźniaczo przypomina walkę z kornikiem drukarzem w Puszczy Białowieskiej.

                        Ostatnim etapem tego dnia była wycieczka do kopalni opalu. Niezmiernie ciekawą historię tych kopalni przedstawił inż. Vladimir Maňkoš a potem wraz z przewodnikiem zeszliśmy pod ziemię i spacerowaliśmy chodnikami tej kopalni. Robi wrażenie!. ( temp +5°C, przemarsz w ciemności chwytając się liny).

                         W ostatnim dniu uczniowie wykonali obliczenia (wysokość odszkodowań za szkody od zwierzyny i wartość fenotypowa buczyny). Następnie dokonaliśmy podsumowania tej części projektu. Była to bardzo udana wizyta, zaowocowała wieloma ciekawymi obserwacjami, dotyczącymi gospodarki leśnej na Słowacji. Duże wrażenie zrobiły wycieczki do kopalni, parków i rezerwatów, które odbyły się przy pięknej, słonecznej pogodzie.

                        Pełni miłych wrażeń wróciliśmy do kraju.

 WK i AK.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów ...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress