






Sprawozdanie z przyjazdu uczniów Szkoły Leśnej w Presovie do Leska w dniach 13-18 maja 2018 r.
W dniach 13-18 maja 2018 r. 45 uczniów klas trzecich Szkoły Leśnej w Presovie wraz z opiekunami uczestniczyło w trzeciej wymianie młodzieży w ramach projektu „Lasy nie znają granic” PLSK.03.01.00-SK-0088/16 współfinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020 r.
Uczniowie realizowali program w ramach przedmiotów Użytkowanie lasu i Urządzanie lasu zgodnie z wcześniej przedstawionym harmonogramem.
13.05.2018 – zakwaterowanie i przekazanie materiałów dydaktycznych dla uczniów
14.05.2018 – zajęcia teoretyczne z przedmiotów Użytkowanie lasu i Urządzanie lasu
15.05.2018 – zajęcia praktyczne z przedmiotu Urządzanie lasu
16.05.2018 – zajęcia praktyczne z przedmiotu Użytkowanie lasu
17.05.2018 – zajęcia ćwiczeniowe na podstawie zebranych danych
18.05.2018 – podsumowanie wymiany, wnioski i uwagi dotyczące wszystkich wymian, wyjazd do Presova
W ramach czasu wolnego uczniowie odwiedzili Muzeum Przyrodnicze „Knieja” w Nowosiółkach oraz zaporę w Solinie.
Użytkowanie lasu
Zajęcia z przedmiotu Użytkowanie lasu rozpoczęły się w dniu 13.05.2018 od przekazania uczniom materiałów dydaktycznych oraz zapoznanie ze szczegółami pobytu i planowanych zajęć. W dniu 14.05.2018 r. uczniowie podzieleni na dwie grupy uczestniczyli w zajęciach z Użytkowania lasu i Urządzania lasu. W ramach zajęć z Użytkowania lasu przedstawiona została Polska Norma dotycząca Wad drewna, która w wielu przypadkach różni się od norm na Słowacji szczególnie jeśli chodzi o zabarwienia drewna i pęknięcia w drewnie okrągłym. Uczniom zostały zaprezentowane wady w formie ilustrowanej za pomocą prezentacji multimedialnej i zdjęć w atlasach wad drewna.
Po zapoznaniu się z rodzajami wad i form odbiórki drewna w dniu 16.05.2018 uczniowie ze Słowacji wraz z prowadzącym zajęcia mgr inż. Dawidem Gołębiowskim odbyli zajęcia praktyczne w terenie na składnicach drewna. Uczniowie podzieleni na dwuosobowe zespoły dokonywali odbioru drewna iglastego. Zadanie polegało na pomiarze długości drewna i jego średnicy środkowej oraz określeniu wad występujących na odbieranych sztukach. Zajęcia mogły być przeprowadzone dzięki zakupionemu sprzętowi w ramach projektu w postaci taśm mierniczych i średnicomierzy. Każda grupa dokonała sklasyfikowania kilku sztuk drewna i zapisała dane w przygotowanych formularzach. Zajęcia zakończyły się wspólnym podsumowaniem dokonanych pomiarów i klasyfikacji.
W dniu 17.05.2018 na podstawie zebranych danych podczas zajęć praktycznych uczniowie w swoich grupach przy pomocy materiałów dydaktycznych w postaci skryptów dokonywali obliczenia miąższości odebranych sztuk drewna oraz przypisania ich do odpowiedniej klasy jakościowo wymiarowej wg. Polskiej Normy.
W ostatnim dniu dokonaliśmy podsumowania zajęć z Użytkowania lasu, uczniowie i nauczyciele ze Słowacji wyrazili swoje opinie i wnioski na temat odbytych zajęć w których na szczególną uwagę zasługują różnice które wynikły podczas zajęć polegające na klasyfikacji surowca drzewnego. W związku, że była to ostatnia wymiana dokonaliśmy też ogólnego podsumowania wszystkich wymian, były podziękowania od nauczycieli ze Słowacji i młodzieży za bardzo dobre przygotowanie zajęć jak również organizację czasu wolnego.
Dawid Gołębiowski
Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów ...
Przeczytaj więcej