Rocznica kampanii wrześniowej w Bykowcach « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

Rocznica kampanii wrześniowej w Bykowcach

Po wybuchu II wojny światowej (kampania wrześniowa 1939r.) południową Polskę przed Niemcami broniły odziały armii „Karpaty”. W jej skład wchodził również 6 Pułk Strzelców Podhalańskich z Sambora. Podporucznik rezerwy (inżynier leśnik) Marian Zaremba dowódca Kompanii Karabinów Maszynowych ostrzelał żołnierzy Wehrmachtu. Został ranny, wzięty do niewoli i zastrzelony przez Niemców na miejscu. Wraz z nim polegli jego towarzysze broni.

W dniu 10.09.17r. w Bykowcach odbyły się uroczystości, które przypomniały wydarzenia sprzed 78 lat.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. Uczestnicy obchodów usłyszeli rys historyczny wydarzeń września 1939 roku. Następnie przybyłe delegacje (m.in.: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Nadleśnictwa, Służby Mundurowe, Lokalne Władze, Parlamentarzyści, Szkoły – wśród nich Zespół Szkół Leśnych w Lesku, Harcerze) złożyły wieńce i kwiaty przy pomniku poległych żołnierzy.

Dalsze obchody uroczystości miały miejsce na cmentarzu wiejskim, gdzie została odmówiona modlitwa za poległych, odbył się apel poległych oraz została wykonana salwa honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Ojczyzna! Obrona Ojczyzny! Oddać życie za Ojczyznę!

Co te słowa znaczą dziś dla nas żyjących w wolnym kraju?

                                                           Z.F

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress