Słowacy z Prešova z wizytą w ZSL « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

Słowacy z Prešova z wizytą w ZSL

W dniach 10-14.10.2016r.w ramach wymiany międzynarodowej  gościliśmy w naszej szkole uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły leśnej w Prešovie. Przez pięć dni staraliśmy się przekazać  jak najwięcej z  naszej kultury, tradycji oraz pokazać walory krajoznawczo – turystyczne Leska i okolic. W poniedziałek po obiedzie zaprosiliśmy Słowaków na spacer, pokazaliśmy Kościół pw. Nawiedzenia NMP, Zamek Kmitów z zabytkowym parkiem oraz  Synagogę, wyjście do miasta zakończyliśmy w pizzerii Imbir.

We wtorek Przewodniczący Szkoły Rafał Rzeszutek oprowadził Presovian po szkole oraz zaprosił Gości na uroczysty apel gdzie nastąpiło oficjalne przywitanie uczniów i opiekunów przez Panią Dyrektor Jadwigę Szylak. Po południu wszyscy poszli na krytą pływalnię Aquarius.

W środę Słowaccy Leśnicy pojechali z klasą III a, profesorami Gracjanem Farą i Piotrem Januszem na zajęcia praktyczne do Bezmiechowej. Oprócz podziwiania wyjątkowego widoku z szybowiska na górze Kamionka ( 631m ) znajdującego się w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, uczniowie mogli zapoznać się z gospodarką leśną prowadzoną na terenie Nadleśnictwa Lesko.

Stamtąd pojechaliśmy do Kostrynia, gdzie nasi goście zostali oprowadzeni po terenie szkółki podokapowej. Gospodarstwo to, zajmujące powierzchnię 7ha, produkuje rocznie ok 4 mln. sadzonek gatunków leśnych. Zajęcia zakończyły się wspólnym ogniskiem i dyskusją o lasach w Polsce i w Słowacji.

Po południu Pani mgr Beata Brajewska oprowadziła naszych kolegów po Muzeum Historycznym w Sanoku mieszczącym się w Zamku Królewskim. Głównym celem było pokazanie obrazów Zdzisława Beksińskiego oraz najcenniejszych zbiorów muzeum czyli ponad 200 ocalałych ikon karpackich pochodzących z terenów historycznej ziemi sanockiej datowanych na okres od XVI do XX wieku.

W czwartek pojechaliśmy z Panią Kierownik Internatu Natalią Ziębą pokazać naszym nowym kolegom Zespół Elektrowni Wodnych Solina -Myczkowce i największą w Polsce zaporę na rzece San mierzącą 664 m i 82 metry wysokości. Trzeba przyznać, że krajobraz Solińskiego jeziora  i wielkość zapory zrobiły na Słowakach ogromne wrażenie. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Myczkowiec do ośrodka Caritas gdzie podziwialiśmy w parku miniatur, architekturę drewnianych kościołów i cerkwi oraz Ogród Biblijny gdzie na 8 arowej działce zobaczyć można niezwykłe gatunki roślin i drzew.

Po południu zaprosiliśmy młodzież z Presova do wspólnej zabawy jakim były Otrzęsiny klas I oraz  dyskoteka.

W piątek uczniowie ze Słowacji wraz ze swoimi opiekunami uczestniczyli w Akademii z Okazji Dnia Komisji Edukacji  Narodowej. Na koniec w podziękowaniu za pobyt w Naszej Szkole uczniowie z Prešova dali krótki koncert przy akompaniamencie akordeonu i skrzypiec.

Po akademii  pożegnaliśmy nauczycieli i uczniów z Prešova, którzy zdobyli u nas nie tylko nowe doświadczenia zawodowe, ale także poznali urok naszego miasta, naszej szkoły oraz zawarli nowe znajomości. Mówimy im vidieť – do zobaczenia:)

SU

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress