U Słowackich Przyjaciół « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

U Słowackich Przyjaciół

10 września Delegacja naszej Szkoły po raz kolejny uczestniczyła w obchodach Dnia Świętego Huberta w Bijacowcach na Słowacji. Jest to święto jednoczące Myśliwych i Leśników nie tylko ze Słowacji, ale także z Czech. Wszystkie imprezy towarzyszące temu Świętu odbywają się na terenie Średnej Odbornej Szkoły Leśnej w Bijacowcach (która mieści się w okazałym zamku).

Uroczystość rozpoczęła sie od przemarszu w asyście orkiestry z rynku miasta na teren przed Szkołą, gdzie corocznym zwyczajem odbył się obrzęd pasowania na myśliwego jednego z Uczniów Szkoły – najlepszego myśliwego (tym razem upolowanym zwierzęciem był daniel). Dużym zainteresowaniem cieszyła sie wystawa i pokazy psów myśliwskich oraz sokołów.

Z okazji 16 już edycji Dnia Świętego Huberta dokonano otwarcia muzeum łowiectwa, które gromadzi bardzo ciekawe eksponaty zwierząt i trofea oraz historyczne urządzenia i maszyny leśne. Muzeum mieści się w zaadaptowanych pomieszczeniach po dworskich czworakach, gdzie także zalazła miejsce izba pamięci poświęcona kolejnym właścicielom zamku.

W tym roku po raz pierwszy zorganizowano zawody strzeleckie 3 osobowych drużyny uczniów Szkół Leśnych ze Słowacji. My także zostaliśmy zaproszeni do udziału. W strzeleckie szranki z naszej Szkoły stanęli: Kinga Kłys , Artur Niemiec, Bartłomiej Biłas i indywidualnie Jan Polaczek.  Rywalizowano w strzelaniu z odległości 50 m.  do sarny, dzika, zająca i lisa. W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy 3 miejsce drużynowo. Zwycięzcą była drużyna  z Preszowa.

Świętowie umilały  występy zespołów  folklorystycznych oraz zespołów muzyki rozrywkowej. Wokół roznosiła się smakowita woń gotowanych wśród drzew gulaszy myśliwskich, którymi częstowano smakoszy dań z dziczyzny.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress