VI Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich 2016 « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

VI Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich 2016

22 maja 2016 r. w Zespole Szkół Leśnych w Lesku odbył się VI Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Rysia Bieszczadzkiego”. Konkurs rozpoczął się Mszą św. w Kościele pw. Nawiedzenia NMP w Lesku, podczas której okolicznościowe kazanie wygłosił Ojciec Tomasz Nogaj SJ – absolwent TL w Lesku. Następnie Goście i Uczestnicy zgromadzili się przed wejściem do budynku Szkoły, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcie i zabrzmiały sygnały powitalne.

Inauguracja Konkursu nastąpiła w sali gimnastycznej TL. Rozpoczęcia dokonali organizatorzy konkursu : Dyrektor ZSL w Lesku Jadwiga Szylak i Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSL w Lesku Bogusław Sitko. P. Dyrektor odczytała listy od Gości, którzy nie mogli przybyć na konkurs. Słowa uznania, gratulacje i życzenia popłynęły z pism wystosowanych przez Jana Szyszko – Ministra Środowiska  i Andrzeja Koniecznego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska oraz  Ewę Leniart – Wojewodę Podkarpackiego i Leopolda Bekiera – Dyrektora BPN. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili,  min. Marek Rogoziński-Przewodniczący Komisji Kultury Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ, Marek Marecki- z-ca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej  RDLP w Krośnie,  Franciszek Maresz- Prezes ORŁ w Krośnie, Adam Chmielowski – Prezes ORŁ Przemyśl, Zdzisław Siewierski – Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ Rzeszów,  Henryk Karnas – Redaktor Naczelny „ Łowca Galicyjskiego”, Krystyna Maresz -wieloletnia opiekunka zespołu sygnalistów przy TL w Lesku i inicjatorka konkursu,  Bogdan Terlecki – Prezes Koła Łowieckiego „Ponowa” Lesko, Jacek Niemczyk –przedstawiciel RDLP w Krośnie,  Józef Kosiba – Nadleśniczy Nadleśnictwa  Lesko, Stanisław Lach – Inżynier Nadzoru N-ctwa Ustrzyki Dolne, Robert Miszczak Z-ca Nadleśniczego N-ctwa  Stuposiany, Maria Szkutnik – Z-ca Nadleśniczego N-ctwa Rymanów, Janusz Skalski – Nadleśniczy N-ctwa Narol, Tomasz Masłowski – Z-ca Nadleśniczego N-ctwa Brzozów, Zbigniew Kopczak – Nadleśniczy N-ctwa Bircza i Ewa Wydrzyńska –Scelina –Specjalista ds. Edukacji N-ctwa Baligrod. Marian Brzezowski – były Prezes SAiPZSL w Lesku, p. Marek Trojniak właściciel drukarni „Papirus” w Jarosławiu.

Tego roku jak zwykle gościliśmy  Dyrektora Szkoły Leśnej w Prešovie, Mirosława Fuchsa z Zespołem Sygnalistów ze Słowacji, który już po raz drugi „pod batutą” Jozefa Danko bierze udział w zmaganiach konkursowych. Spośród zaproszonych gości zabrał głos M. Rogoziński, podkreślając w swoim wystąpieniu rolę muzyki myśliwskiej jako nieodłącznego elementu kultury łowieckiej i wyrażając uznanie dla konkursów sygnalistyki jako tych, które tę kulturę krzewią.

W czasie imprezy uczestnicy, goście i odwiedzający mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji konkursowych przygotowanych przez LKP „Lasy Bieszczadzkie”. W leśny klimat wprowadzały wystawy przyrodnicze przygotowane przez Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie „Knieja” oraz LKP „Lasy Bieszczadzkie”, a przed wejściem do budynku szkoły swoje stoisko miał sklep myśliwski „Tur”. Natomiast miłośnicy mocniejszych wrażeń korzystali ze  strzelnicy sportowej w budynku Internatu ZSL.

Patronat Honorowy nad konkursem objęły: Bieszczadzki Park Narodowy, Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie”, RDLP w Krośnie,  Polski Związek Łowiecki, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa  i Drzewnictwa oddział Krosno, Zarząd Główny LOP. Patroni medialni  to: Telewizja Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, „Łowiec Galicyjski” i portale internetowe: esanok.pl, wbieszczadach.net, Bieszczady24.pl, wlesko.pl. Głównymi sponsorami konkursu były Nadleśnictwa, Okręgowe Rady Łowieckie w Krośnie, Rzeszowie i Przemyślu i  Koła Łowieckie.

Nagrody  rzeczowe  ufundowane zostały przez SITLiD  o/ Krosno, SAiPZSL w Lesku, Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie „Knieja” z Nowosiółek i   Leśny Kompleks Promocyjny „ Lasy Bieszczadzkie”. O dyplomy zadbała drukarnia „Papirus „ z Jarosławia

Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, wpisany do kalendarium konkursów, przeglądów i festiwali sygnalistów myśliwskich Zarządu Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ,  kierowany jest do muzyków amatorów: absolwentów i uczniów szkół leśnych, członków kół łowieckich, pracowników leśnictw i nadleśnictw  Lasów Państwowych, do studentów wyższych uczelni i wszystkich miłośników kultury łowieckiej. Przesłuchania konkursowe odbywały się   w kategoriach solowych, zespołowych i muzyki myśliwskiej. Ocenie podlegały:  zgodność gry z zapisem nutowym i brzmienie rogu. Brane były też pod uwagę, choć już w mniejszym stopniu, m.in. sposób trzymania rogu i wchodzenia na scenę. Sygnały myśliwskie służą przede wszystkim porozumiewaniu się między myśliwymi – informują ( Dzik na rozkładzie, Sarna na rozkładzie, Koniec polowania), ostrzegają (np. Stój) lub zakazują i nakazują (  Rozładuj broń). Są więc sposobem porozumiewania się między myśliwymi   oraz tworzą niepowtarzalny klimat podczas polowań i innych okolicznościowych spotkań.. Kultywowanie tradycji sygnalistyki myśliwskiej jest ważnym elementem kultury łowieckiej, stąd istotne jest pielęgnowanie tych tradycji poprzez chociażby uczestnictwo w konkursach sygnalistów.

W tym roku konkurowało 49 solistów i 8 zespołów. Najmłodszym uczestnikiem był 10-letni Paweł Smogór,  reprezentujący MCDiS w Niepołomicach.

W tegorocznej edycji konkursu Statuetkę Rysia Bieszczadzkiego otrzymał ZSM z Technikum Leśnego w Brynku. Oto pozostałe wyniki:

Zespoły w klasie C:
I m-ce:  ZSM TL Biłgoraj,
II m-ce: ZSM „Tropem Rysia” TL Lesko,
III m-ce:  ZSM N-ctwo Chełm
Zespoły  w klasie B:
I m-ce: ZSM ZSP Stary Sącz,
II m-ce: ZSM TL „Tropem Wilka” Lesko
Zespoły  w klasie G:
I m-ce ZSM TL Brynek (Statuetka Rysia Bieszczadzkiego)
II m-ce: ZSM „Aketon” WL SGGW Warszawa

Soliści:
 
Soliści w klasie D:
I m-ce : Paweł Smogór MCDiS Niepołomice
Soliści w klasie C:
I m-ce : Dorota Król ZSP Stary Sącz,
II m-ce: Dominika Staromiejska TL Biłgoraj,
III Szymon Bucior  TL Biłgoraj
Soliści w klasie B:
I m-ce: Artur Sadowski TL Brynek,
II m-ce: Adam Dolniak ZSM TL Brynek,
III m-ce: Górka Bartosz TL Brynek
Soliści w klasie A:
I m-ce: Luiza Szatner TL Brynek,
II m-ce: Maciej Sowa UR Kraków,
III m-ce: Bartłomiej Szlachta TL Brynek

Muzyka myśliwska:

Zespoły  w klasie MB:
I m-ce :TL Prešov,
II m-ce: ZSM „Aketon” WL SGGW Warszawa,
III mce ZSM TL Brynek

Gratulujemy zdobywcom miejsc na podium oraz wszystkim uczestnikom, bo jak powiedział  p. M. Rogoziński – „ W tym konkursie nie ma przegranych.”

B.Brajewska

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress