Wędruś na szlaku turystycznym « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Wędruś na szlaku turystycznym

Ostatni dzień lutego. Temperatura 12 stopni powyżej 0. Słońce świeci mocno. Grupa uczniów z Klubu Turystycznego „Wędruś” wyruszyła na szlak turystyczny po najbliższej okolicy. Przyroda tętni życiem – na skraju lasu widać stada jeleni i saren. W chmurach słychać odgłosy przylatujących żurawi.

Czy wiosna już przyszła?.

Ciekawostki o bieszczadzkich wsiach.

Po II wojnie światowej z mapy Bieszczadów zniknęło wiele wsi – m.in:

Balnica

Dawna wieś Balnica (dawniej: Bannica) położona jest nad potokiem o tej samej nazwie,
w południowej części Bieszczadów i znajduje się na południe od Maniowa i szosy Cisna – Komańcza.

Beniowa
Wieś została lokowana na prawie wołoskim prawdopodobnie przez żonę Piotra Kmity, Barbarę
z Herburtów około połowy XVI wieku. Datą która jest najbliższą prawdy są lata 1549 – 1565. Nazwa wsi wywodzi się od imienia Benedykt. Obecnie nie zamieszkała, zachował się cmentarz
i cerkwisko.

Sokoliki

Po II wojnie światowej – w 1945 roku – mieszkańców ze strony sowieckiej wywieziono, to samo uczyniono w czerwcu 1946 roku z mieszkańcami ze strony polskiej. Obecnie po stronie ukraińskiej mieszka kilka rodzin. Jedynym obiektem który pozostał po II wojnie światowej jest cerkiew, która popada w ruinę. Można ją zobaczyć ze strony polskiej.

Łokieć

Wieś w dobrach rodu Kmitów założona w połowie XVI wieku u stóp Jeleniowatego. Została założona nad dwoma strumykami wpadającymi do Sanu. San przeciął wieś na dwie części. Lokacji wsi prawdopodobnie dokonała Barbara z Herburtów, wdowa po Piotrze Kmicie.
Na przestrzeni stuleci właściciele się zmieniali.

ZF

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress