Wielka Wojna (1914-1918) na Połoninie Wetlińskiej- zajęcia terenowe. « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Wielka Wojna (1914-1918) na Połoninie Wetlińskiej- zajęcia terenowe.

Kolejnym  etapem, realizowanego na kółku historycznym tematu – ‘’Śladami Wielkiej Wojny 1914-1918 w Bieszczadach” było wyjście na Połoninę Wetlińską.  Laik zapyta, co ma I wojna  światowa do najbardziej rozpoznawalnej połoniny i kultowej „Chatki Puchatka”? Pasjonat odpowie, że podczas kampanii zimowej od stycznia do marca 1915 roku toczyły się tu ciężkie boje. Cofające się oddziały austro-węgierskie zajęły i umocniły wszystkie szczyty na połoninie zatrzymując nacierające oddziały rosyjskie. Te wielokrotnie  podejmowały próby jej zdobycia, nie bacząc na wielkie straty w ludziach, jednak oddziały węgierskich Honwedów stawiały skuteczny opór. Dopiero  1 kwietnia 1915 roku, po całodziennym ataku na bagnety, w głębokim śniegu i przy silnym wietrze rosyjska dywizja zdobyła wszystkie szczyty, a na Osadzkim   Wierchu (1253m)  wzięła do niewoli kilkuset węgierskich obrońców.

Tyle historii. Plan nasz zakładał wyjście na Połoninę Wetlińską, omówienie przebiegu bitwy ze wskazaniem jej strategicznego znaczenia wynikającego z topografii terenu. Niestety, gęsta mgła ograniczała widoczność do kilkunastu metrów, a bardzo zimny i porywisty wiatr smagał nam twarze i mroził ręce. Wytchnienie znaleźliśmy w nowym schronisku BPN, oddanym do użytku we wrześniu br., które dalej funkcjonuje pod legendarną nazwą –  „Chatka Puchatka”. Tam grzejąc się przy kominku i popijając gorącą herbatę, próbowaliśmy wyobrazić sobie piekło jakie musieli przejść żołnierze obu walczących stron,  wykonując rozkazy swoich dowódców.  Po prezentacji założeń taktycznych bitwy i dyskusji wróciliśmy na Przełęcz Wyżną (872 m), a w drodze powrotnej  zaplanowaliśmy wyjazd na cmentarze z I wojny światowej w okolicach Gorlic.

RB

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress