Wśród sosnowych gajów muzyka IX Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Wśród sosnowych gajów muzyka IX Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich

„Wśród sosnowych gajów rozlega się muzyka, czy słyszysz ten głos? To wołanie do pobudki, ale nie tylko takie zwyczajne, myśliwskie granie, to wezwanie, by się w końcu obudzić, by bardziej kochać i Boga i człowieka i przyrodę”. Tymi słowami 26 maja 2019 r. podczas mszy świętej w Kościele pw. Nawiedzenia NMP w Lesku ks. Przemysław Macnar witał zaproszonych Gości, miłośników kultury łowieckiej i uczestników przybyłych na IX Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Rysia Bieszczadzkiego”.

Konkurs, cieszący się coraz większą popularnością, w tym roku zgromadził 68 solistów i 8 zespołów. Jury w składzie: Artur Kanawka, Mariusz Podleśny i Adam Migurski oceniało min.: zgodność gry z zapisem nutowym, technikę zadęcia i brzmienie dźwięków. W IX edycji konkursu Statuetkę Rysia Bieszczadzkiego otrzymał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon” z SGGW w Warszawie. Na drugim miejscu uplasował się ZSM „Hagard” z UR w Krakowie, trzecie m-ce zajął zespół „Echo Karpat” z RDLP w Krośnie.

W piękną majową niedzielę, pachnącą świeżością okolicznych pól, łąk i lasów, sygnałówki rozbrzmiewały w sali przesłuchań, w przyszkolnym ogrodzie botanicznym,  ich głosy wypełniały przestrzeń malowniczych leśnych terenów położonych nad Sanem. Parafrazując  słowa Jerzego Kiersta – „napełniały śmiertelną ciszę, skrzydłami, śpiewem i światłem”. Była to muzyka natury i dla natury. Była nie tylko oznaką triumfu łowcy, ale też pokłonem w stronę przyrody oraz hołdem i dziękczynieniem za jej piękno i dary.

Prestiż tego, jakże ważnego dla kultury regionu Podkarpacia, konkursu podkreślili swą obecnością min.: reprezentujący władze samorządowe: Burmistrz Miasta i Gminy Lesko -pan Adam Snarski; Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Lesko- pani Magdalena Mazurkiewicz; Wójt Gminy Tyrawa Wołoska – pani Teresa Brzeżowska – Juszczak oraz: reprezentujący panią Dyrektor RDLP Grażynę Zagrobelną, Z-ca Dyrektora RDLP -pan Artur Królicki; Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, Naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej- pan Edward Marszałek; Naczelnik Wydziału Administaracji w RDLP w Krośnie – pan Jacek Niemczyk; Członek Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ- pan Bogdan Terlecki; członek Naczelnej Rady Łowieckiej- pan Zbigniew Kopczak; Nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko- pan Zbigniew Pawłowski, Z-ca Nadleśniczego Nadl. Lesko – pan Janusz Bobik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza- pan Piotr Łański, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza- pan Zbigniew Kopczak, Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Rymanów – pani Maria Szkutnik, Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Brzozów- pan Tomasz Masłowski, Sekretarz SITLiD oddział Krosno –pan Piotr Filipczak, Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Przemyślu, Łowczy Okręgowy –pan Tomasz Makarowski; reprezentujący PZŁ Krosno, były Prezes ORŁ w Krośnie – pan Franciszek Maresz; reprezentujący PZŁ w Przemyślu, były Prezes ORŁ -pan Adam Chmielowski; wabiarze:- pan Andrzej Radzik, pan Marek Kulikowski, pan Bogumił Pasztor; były Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSL w Lesku -pan Marian Brzezowski, inicjatorka konkursu i wieloletnia była opiekunka szkolnego zespołu sygnalistów -pani Krystyna Maresz, Redaktor Polskiego Radia Rzeszów- pani Renata Machnik, Redaktor Naczelny „Łowca Galicyjskiego”- pan Henryk Karnas oraz Poczty Sztandarowe Kół Łowieckich z Ustrzyk Dolnych i z Zagórza. Pani Dyrektor odczytała okolicznościowy list od Dyrektora Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska – pana Jacka Sagana.

Organizatorzy: Dyrektor ZSL – pani Jadwiga Szylak,  Prezes Stowarzyszenia – pan Bogusław Sitko i Przewodniczący Zespołu Organizacyjnego IX Konkursu –pan Dawid Gołębiowski  złożyli serdeczne podziękowania Sponsorom Konkursu (SITLiD Oddział Krosno,  Związek Leśników Polskich w RP Organizacja przy ZSL w Lesku,  PZŁ Krosno, PZŁ Przemyśl, LKP ,,Lasy Bieszczadzkie’’,  LATO JAN Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych  z Pakoszówki,  Państwo Alina i Witold Wronowscy, Koło Łowieckie ,,Rogacz’’ Tylawa, Koło Łowieckie ,,Jarząbek’’ Ustrzyki Dolne, Koło Łowieckie ,,Gawra’’ Dukla, Koło Łowieckie ,,Bór’’ Bircza, Koło  Łowieckie ,,Ponowa’’ Przemyśl, Koło Łowieckie ,,Ryś’’ Przemyśl, Koło Łowieckie ,,Zacisze’’ Krosno, Koło Łowieckie ,, Sokół’’ Łączki Jagiellońskie, Koło Łowieckie ,,Żbik’’ Uherce, Koło Łowieckie ,,Ryś’’ Lesko, Koło Łowieckie ,, Hejnał’’ Jarosław, Koło Łowieckie ,,Ponowa’’ Zręcin, Koło Łowieckie ,, Dzik’’ Przemyśl, Koło Łowieckie ,,Żbik’’ Ustrzyki Dolne, Koło Łowieckie ,,Żubr’’ Sanoczek, Koło Łowieckie ,, Sokół’’ Jarosław, Koło Łowieckie ,, Ryś’’ Krempna, Koło Łowieckie ,,Ponowa’’ Lesko, Koło Łowieckie ,, Jarząbek’’ Baligród, Koło Łowieckie ,, Ryś’’ Ustrzyki Dolne, Koło Łowieckie,, Cietrzew’’ Rzeszów, Koło Łowieckie ,,Magóra’’ Jasło, Nadleśnictwa: Strzyżów, Baligród, Sieniawa, Lutowiska, Bircza,  Narol,  Lesko,  Mielec,  Brzozów,  Tuszyma,  Jarosław,  Pruchnik, Kańczuga). Podziękowano także fundatorom nagród rzeczowych: Nadleśnictwu Baligród, LKP „Lasy Bieszczadzkie” SITLiD oddział Krosno ZLP w RP organizacja przy ZSL w Lesku; Patronom Honorowym (BPN, RDLP w Krośnie, PZŁ oddział Krosno, Przemyśl, Rzeszów, SITLiD oddział Krosno, Zarząd Główny LOP, ZLP w RP), Patronom Medialnym (TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, ”Łowiec Galicyjski”, portale: esanok.pl oraz korsosanockie.pl). Podziękowania skierowano również do LKP „Lasy Bieszczadzkie” Nadleśnictwo Baligród (którzy zadbali o dodatkowe atrakcje dla uczestników, gości i odwiedzających), pracowników Szkoły i wszystkich, którzy współorganizowali Konkurs i przyczynili się do jego atrakcyjności i sprawnego przebiegu w miłej, kołysanej muzyką  atmosferze.

A Ty? Czy słyszysz ten głos? Wśród sosnowych gajów rozlega się muzyka. To wołanie do pobudki, ale nie tylko takie zwyczajne, myśliwskie granie… Zapraszamy na to „niezwykłe granie” za rok. Gratulujemy zdobywcom miejsc na podium oraz wszystkim Uczestnikom.

Darz Bór!

B.B.

Lista laureatów IX edycji Konkursu w załączniku – zobacz listę

Wszystkie zdjęcia zrobił Michał Hop uczeń Zespołu Szkół Leśnych w Lesku

Link do wszystkich zdjęć z KONKURSU SYGNALISTÓW – zobacz wszystkie

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress