Wycieczka do Nadleśnictwa Oleszyce « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

Wycieczka do Nadleśnictwa Oleszyce

5 kwietnia 2018r. odbyła się wycieczka uczniów klas pierwszych do Nadleśnictwa Oleszyce. Opiekę nad uczniami sprawowali Pan mgr inż. Bogusław Sitko, mgr inż. Lesław Dobosz i mgr inż. Andrzej Komorowski, pod nadzorem dyr. ZSL w Lesku Pani mgr Jadwigi Szylak. Wycieczka miała charakter wielowymiarowy. Na początku gospodarze w osobach inż. nadzoru Tomasza Uszkowskiego i specjalistki ds. zagospodarowania lasu Pani Niny Hamułki poprowadzili nas do Lasu Pamięci. Tysiące dębów posadzonych dla upamiętnienia polskich oficerów pomordowanych w Katyniu robi niesamowite wrażenie. Nierozerwalnie związana z nimi jest mniejsza uprawa dębowa złożona z 96 dębów, symbolizujących osoby, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

Doprawdy, pamięć po tych wszystkich ofiarach nigdy nie zaginie!.

W dalszej, zawodowej części wycieczki pod przewodnictwem Pani Niny Hamułki zaprezentowane zostały niektóre aspekty prowadzonej przez Nadleśnictwo selekcji nasiennej oraz gospodarki szkółkarskiej. Były to na początku piękne wegetatywne plantacje nasienne Św, Jd i Md a potem kwatery z hodowlą sadzonek w gruncie i w inspektach.

Zasadnicze miejsce w gospodarstwie szkółkarskim zajmuje jednak nowoczesna szkółka kontenerowa, której celem jest hodowla materiału sadzeniowego z zakrytym systemem korzeniowym. W wyniku takiej hodowli uzyskuje się zdecydowanie większy, zdrowszy, silniejszy i bardziej niezawodny materiał sadzeniowy. Jest to materiał droższy od hodowanego w gruncie (została zaprezentowana cała linia technologiczna tego sposobu hodowli sadzonek) ale to się opłaca, gdyż uzyskuje się dużo lepsze uprawy leśne bez konieczności wykonywania poprawek. Materiał taki hoduje się przez parę tygodni w namiotach a potem wywozi się na otwartą powierzchnię szkółki –pola zraszania. Paromiesięczne sadzonki są już gotowe do sadzenia na powierzchniach leśnych z wyjątkiem Jd, która musi mieć co najmniej trzy lata.

Uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i zdyscyplinowaniem, pokaz i prelekcję Pani Hamułki nagrodzili gromkimi brawami. Na koniec uczniowie odpoczywali w malowniczej altanie i spożywali posiłek zaoferowany przez Nadleśnictwo.

Podniosły patriotyczny aspekt i wiele praktycznych pokazów z zakresu selekcji nasiennej i gospodarki szkółkarskiej to bardzo ważne efekty tej wycieczki.

Andrzej Komorowski

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress