Wycieczka klasy 2b Do Ustrzyk Dolnych « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Wycieczka klasy 2b Do Ustrzyk Dolnych

W dniu 22.09.2022r. wyruszyliśmy na pierwszą w tym roku szkolnym  wycieczkę klasową do Ustrzyk Dolnych, podczas której zwiedzaliśmy m.in. Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Program wyjazdu, którego opiekunami byli Panowie Robert Benewiat i Bogdan Paszkiewicz, zakładał też przejście lokalnymi szlakami, zdobycie kilku szczytów zaliczanych do tzw. Korony Ustrzyckich Gór.

Niestety, aura nie dopisała  i musieliśmy dopasowywać program wycieczki do zmieniających się warunków pogodowych.  Ale od początku. Do Ustrzyk jechaliśmy w strugach deszczu. Mijaliśmy Olszanicę, Wańkową, Leszczowate, a nasz wychowawca opowiadał nam ciekawostki o tych miejscowościach oraz o historii przemysłu naftowego w Bieszczadach. W Łodynie widzieliśmy czynną kopalnię ropy z pracującymi kiwonami.  W Brzegach Dolnych przestał padać deszcz, więc postanowiliśmy wejść na Kamienną Lawortę (759 m n.p.m.), a dalej szlakiem do Ustrzyk. Mimo to że było stromo, mokro i ślisko, w godzinę doszliśmy do rogatek miasta.

Dalej zaś do Muzeum Przyrodniczego BPN, które po długim remoncie otworzyło swoje sale dla zwiedzających. Na poszczególnych poziomach oglądaliśmy  ekspozycje dotyczące m. in. flory i fauny BPN, geologii i  geomorfologii Bieszczadów, paleontologii. Inna wystawa prezentowała dorobek materialny i duchowy grup etnograficznych zamieszkujących, szeroko rozumiane turystycznie, Bieszczady. Byliśmy wszyscy pod dużym wrażeniem tego, co zobaczyliśmy, więc zachęcamy do odwiedzenia muzeum naszych kolegów z innych klas.  Kolejnym punktem programu była cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Równi z XVIII wieku. Zdaniem wielu najpiękniejsza cerkiew drewniana w Bieszczadach. Mimo deszczu podziwialiśmy jej bojkowską sylwetkę i wsłuchiwaliśmy się w historię tej świątyni.

Ponownie pogoda zmieniła nasze plany, padało coraz bardziej.  Zamiast wędrówki na Holicę (762 m n.p.m.) byliśmy zmuszeni wjechać busem na ten szczyt, zaliczany do Korony Ustrzyckich Gór (wcześniej postaraliśmy się o zgodę LP). Deszcz nie odpuszczał, ale i my też nie! Nie zrezygnowaliśmy z ogniska. Rozpalenie zajęło trochę czasu, jednak upieczone kiełbaski smakowały wybornie. Na długo pozostanie nam w pamięci obraz Pana Paszkiewicza, osłaniającego parasolką ognisko, i nas, stojących z patykami wokół niego. Żartujemy sobie, że wycieczka zamieniła się w szkołę przetrwania, a my ukończyliśmy ją z dobrym wynikiem.  I, co dziwne,  wszyscy jesteśmy zadowoleni. Czekamy na kolejny wyjazd.

Uczeń kl.2b     Jakub Barnaś

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress