Dzień Drzewa « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

Dzień Drzewa

Posadźmy dziś Drzewo!

Święto Drzewa w Zespole Szkół Leśnych w  L e s k u.

 

24 października 2012 r. w Technikum Leśnym w Lesku  miała miejsce Uroczystość Święta Drzewa – święto organizowane w ramach programu edukacji ekologicznej, którego pomysłodawcą dziesięć lat temu był Klub Gaja.Święto Drzewa w swoim założeniu ma uczyć, uwrażliwiać, rozwijać i cieszyć.
I taką myśl przewodnią przyjęli organizatorzy obchodów Święta Drzewa w ZSL w Lesku. Na zaproszenie Dyrekcji i Organizatorów do szkoły przybyli: reprezentant Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie dr Artur Królicki, mgr inż. Wojciech Jankowski, reprezentujący Nadleśnictwo Lesko oraz gimnazjaliści ze Starej Wsi, Beska i Tarnawy Dolnej.

Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Pani Dyrektor mgr Jadwigi Szylak, która mówiła między innymi  o konieczności ochrony przyrody i mądrego gospodarowania zasobami natury. Prelekcję na temat  istoty pielęgnacji  drzew wygłosił pracownik Nadleśnictwa Lesko mgr inż. Wojciech Jankowski. Zwrócił uwagę na konieczność traktowania drzew jako organizmów żywych i uwzględnianiu tego podczas ich sadzenia i pielęgnacji. Mówił o różnicy między drzewem a drewnem i o wartości surowca, jakim jest drewno. Kolejnymi punktami obchodów był występ Sygnalistów Myśliwskich oraz Wabiarza, który oddał głosy jelenia na rykowisku. Występy uczniów ZSL w Lesku wzbudziły niemałe emocje wśród młodszych gości, którzy po raz pierwszy zetknęli się z niektórymi tradycjami leśnymi i łowieckimi. Tego dnia gimnazjaliści zwiedzali Szkołę oraz uczestniczyli w konkursach polegających na rozpoznawaniu gatunków roślin  i zwierząt, rozpoznawaniu tropów. Ciekawą atrakcją konkursową było Koło Fortuny. Święto zakończyło się sadzeniem drzew  i wspólnym ogniskiem w przyszkolnym ogrodzie botanicznym. Gimnazjaliści bogaci o nowe doświadczenia opuścili szkołę z sadzonkami drzew, budkami lęgowymi i karmnikami, z prezentami za udział w konkursach ufundowanymi przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie i Nadleśnictwo Lesko oraz na pewno z wieloma wrażeniami i pełniejszą świadomością dotyczącą lasu i drzew.

Drzewa najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, pochłaniają zanieczyszczenia i oczyszczają wody opadowe, redukują prędkość wiatrów, zwiększają wilgotność powietrza, w miastach regulują klimat otoczenia – to tylko niektóre z niezliczonych funkcji w przyrodzie, które pełnią Drzewa. Dzisiejszy dzień sprzyjał refleksji i edukacji ekologicznej, uwrażliwianiu na piękno przyrody. Takie żywe lekcje są niezbędne, byśmy mądrze i ostrożnie gospodarowali Zasobami Naturalnymi naszej Planety. Byśmy nie zapominali, że niszcząc Przyrodę, niszczymy samych siebie, a pomagając jej, traktując ją jak żywy organizm, dbamy o Świat i jego Przyszłość.

Darz Bór.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress