List ks. jezuity Tomasza Nogaja, absolwenta TL Lesko « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

List ks. jezuity Tomasza Nogaja, absolwenta TL Lesko

Szanowna Pani Dyrektor ZSL w Lesku Jadwiga Szylak; Droga Pani Jadwigo wraz z Gronem Pedagogicznym ZSL w Lesku. Witam z wojennego Sudanu Południowego. Doleciałem do Wau (200 km od Rumbek na północ Sudanu Płdn.) na swoje rekolekcje 8-dni w ciszy. Następne dwa dni spędzę wraz z jezuitami z tej prowincji na spotkaniu z O.Generałem z Rzymu i w czwartek 5 listopada złożę swoje ostatnie śluby zakonne na ręce O.Generała Towarzystwa Jezusowego.

Będzie to wielki przywilej. 6 listopada wracam do swojej misji tutaj w Rumbek i w Akol Jal w moim ukochanym i wciąż niebezpiecznym buszu.

Sytuacja w Rumbek jest dramatyczna. Codziennie ktoś ginie czasem nawet kilka osób.

Pasterze prowadzą każdego dnia swoje tysiące sztuk bydła do miasta a rankiem wyprowadzają z miasta. ten codzienny korowód kosztuje życie wiele osób. Szczególnie wieczorem, kiedy dochodzi do odbijania i przejmowania krów przez innych pasterzy. Jedni czekaja na drugich – stąd godzina policyjna nocą i wojsko z policją wciąż w gotowości bojowej. Tu w Wau nie ma takich widoków – jest spokój – nikt nikogo nie zabija i nie morduje. w całym tym przedsięwzięciu giną ludzie a krowy wciąż dobrze się mają.

My jeździmy do misji tylko w ciągu dnia. Nie pozostajemy tam na noc. Jest zbyt niebezpiecznie. 15 września zastrzelono mojego pracownika z Ugandy co bardzo przeżyłem. Pozostaje nam modlitwa za tych, którzy maja w rękach karabiny i za tych co odeszli do Pana.

Liczymy na to, iż dojdzie do rozbrojenia pasterzy z broni, bo każdy mając bron chce ją kiedyś użyc. Niestety najczęściej w złym celu. I ludzie giną.

Farma i cala nasza misja w wiosce w Akol Jal ma sie świetnie. Na dziś rożnie na niej mnóstwo warzyw (ponad 20 gatunków)

Druga wielka częśc mojej działalności tutaj to działalnośc leśna. Udało się zebrac mnóstwo nasion róznych gatunków drzew. zorganizowałem piękne szkółki drzew leśnych, owocowych i ozdobnych. Na dzisiaj – po 1,5 roku działalności to juz ponad 12.000 sadzonek (38 różnych gatunków lokalnych drzew):
– 15 gatunków na drewno twarde w przyszłości do różnych konstrukcji i na meble,
– 15 gatunków drzew owocowych

buy lioresal online after comparing prices. order baclofen without a prescription. how much does and support only. compare the costs of buying baclofen .

– 8 ozdobnych

Jest to moja duma. Postaram sie przesłac kilka zdjęc w listopadzie. Nauka nie poszła w las a trafiła do afrykańskiego buszu i przynosi dobre owoce!

Ponadto farma z kurami to wielki sukces bo tu nikt w okolicy nie ma czegoś podobnego. Ludzie żyją z pasterstwa. Kilka innych pomysłów jest w drodze. Ludzie cieszą się tym wszystkim i uczą jak nie tylko uprawiac ziemię ale rownież jak dzialac by zapewnic przyszłosc dzieciom.

Program ADOPCJA SERCA dla 107 uczniów naszej szkoły podstawowej z Akol Jal wyszedł dobrze i pierwszy rok niemal za nami – zostało ostatnie 6 tygodni szkoły.

Czas na podsumowanie przyjdzie wkrótce.

Duchowo trzymam się bardzo dobrze.
Wiele lask od Pana Boga na każdy dzień i jak zwykle wracam zmęczony z farmy więc to dobry znak że dnia nie zmarnowałem. Teraz przez te 10 dni odpocznę nieco tutaj w Wau i nabiorę nowych sił.

Dałem kilka serii rekolekcji siostrom w Rumbek. Odprawiam Msze sw. w katedrze w Rumbek co niedzielę przez wszystkie te miesiące wstecz. Małe grupy parafialne mnożą się w katedrze i to jest dobry znak, że wspołpraca idzie dobrze. Drugą Mszę sw odprawiam w niedzielę dla liceum Loretanek (200 dziewczyn) 5 km poza Rumbek. Niedziela jest zawsze pracowita – trzecią Mszę św. zazwyczaj odprawiam w naszej misji lub w naszym kościele w Rumbek.

Spotykam się też z księżmi, ktorzy niesamowicie potrzebują wsparcia duchowego. Towarzyszę też duchowo przez kierownictwo duchowe i spowiedź siostrom. To wszystko cieszy i ufam, że Pan Bóg pomnoży owoce tej pracy bo to dla większej chwały Bożej AMDG (Ad Maiorem Dei Gloriam)Przede mną ważne dni rekolekcji i ostatecznego włączenia do Ciała Towarzystwa Jezusowego poprzez Profesję Zakonną 5 listopada. (8 dni rekolekcji w milczeniu i i złożę ostatnie śluby zakonne w miejscowości Wau na północy Sudanu Południowego – przyjedzie tam O.Generał z Rzymu i na jego ręce złożę tzw. UROCZYSTĄ PROFESJĘ CZTERECH ŚLUBÓW. czyli posłuszeństwa, czystości i ubóstwa oraz czwarty ślub szczególnego posłuszeństwa papieżowi w sprawach misji.

Tylko niektórzy jezuici składają ten czwarty ślub. O. Generał mnie dopuścil do tej wielkiej godności i 5 listopada – jesli się nic nie zmieni zostanę
Profesem Zakonu Jezuitów. Bede miał prawo wyboru i bycia wybieranym do różnych posług w tym bycia posługi bycia przełożonym – to jest trudne
zadanie ale ufam, ze jeśli takie Pan Bóg przede mną postawi wypełnię je najlepiej jak potrafię

Liczę na to iż uda mi się przyjechac na Światowe Dni Młodzieży w lipcu 2016 wraz z kilkoma młodymi Sudańczykami z naszej misji.

Jestem tu szczęśliwy i spełniony pomimo tych trudnych warunków w cheapest prices pharmacy. buy dapoxetine online . approved pharmacy, generic priligy dapoxetine 60mg. jakich pracuję.

Pozdrawiam szczególnie Grono Pedagogiczne i proszę o modlitwę.

Życzenia z okazji dnia Św. Huberta cheap zyban cheap zyban

buy estrace online uk . one to be cut down for a people which is particularly sensitive in that respect and estrace cream best price is a boy clerking in a  buy baclofen online, baclofen tablets brand name, baclofen tablets . Życzenia z okazji dnia Św. Huberta pdf

Pozdrawiam.
Wasz Tomek

(O.Tomasz Nogaj, SJ)

Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress