






III Podkarpacki Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O statuetkę Rysia Bieszczadzkiego” Lesko 2012r.
Sygnaliści na antenie Radia Rzeszów
Zespół Sygnalistów Myśliwskich o osobliwej nazwie „Twarde zadęcie”
przy Zespole Szkół Leśnych w Lesku.
Zespół powstał prawdopodobnie w latach 1972 – 1974 (dokładną datę trudno ustalić). Pomysłodawcą powstania zespołu był ówczesny dyrektor szkoły mgr inż. Józef Chwała. Czy w tym czasie zespół miał jakąś nazwę – dziś trudno stwierdzić. Pierwszym jego opiekunem był emerytowany ppłk Wojska Polskiego kapelmistrz Jan Bossowski (jak wspominają starsi absolwenci zwykł On mawiać: Bossowski przez dwa „S”). Wśród pierwszych członków zespołu należy wymienić następujące osoby: Janusz Piątkowski, Tadeusz Mikołajczyk, Lesław Popiela, Mirosław Kuliński, Tomasz Mazurkiewicz, Wiesław Maliczowski, Edward Marszałek oraz kilku innych, których nazwiska trochę zatarł czas. Już w początkach swego istnienia zespół był zapraszany na imprezy myśliwskie, środowiskowe itp.
W 1974 zespół został zaproszony do udziału w ogólnopolskim konkursie psów myśliwskich w Janowie Lubelskim. Zespół swą grą uświetnił tę imprezę.
W historii zespołu występuje kilkuletnia luka. Reaktywacja nastąpiła w roku 1998. Początki „reaktywacji” były trudne. Mimo początkowo dużej liczby chętnych po kilku miesiącach pozostali najwytrwalsi. Zespół borykał się z brakiem sygnałówek. Wśród grupy uczniów którzy wytrwali w tym okresie należy wymienić: Bartłomieja Barana, Łukasza Kwaśnego, Łukasza Puchalskiego, Arutra Niewiadomskiego, Radosława Kota i wielu innych. Opiekunem w tym czasie była Pani mgr Krystyna Maresz. To Ona zmobilizowała młodych ludzi do ćwiczeń, zaszczepiła im umiłowanie gry na tym instrumencie. W tym okresie zespół odnosi znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej. Startuje w konkursach, przeglądach, imprezach myśliwskich. Plonem tych występów jest wiele dyplomów, wyróżnień.
Przez kolejne lata zespół się rozrasta. W miejsce osób, które skończyły szkołę przychodzą nowi. Zespół przyjmuje nazwę „Twarde zadęcie”. Równocześnie zmienia opiekuna. W miejsce p. K. Maresz (odeszła na emeryturę) przychodzi p. Janusz Demkowicz, póniej p. Artur Węcławek.
Z powodzeniem kontynuują dzieło swych poprzedników. Zespół podobnie jak w latach poprzednich uczestniczy w konkursach, przeglądach muzycznych. Jest systematycznie zapraszany na uroczystości myśliwskie. Pokazuje się zarówno w kraju (Goraj, Ciechocinek, Zagórz) jak również za granicą (Węgry, Bijacovce na Słowacji).
Zespół „Twarde zadęcie” propaguje jakże piękną a równocześnie mało znaną formę muzyki, która od najdawniejszych czasów towarzyszy polowaniom i imprezom myśliwskim. Członkowie zespołu jeżdżąc po kraju i bywając za granicą poznają nowych ludzi, muzykę myśliwską innych narodów a także doskonale się bawią. Obecnie pierwszy zespół tworzy 6-ciu sygnalistów. Umiejętności członków grupy rosną, a grono sygnalistów stale się powiększa.
Na uwagę zasługuje fakt, że byli członkowie zespołu nie zawiesili sygnałówek na kołku. Wielu z nich z powodzeniem kontynuuje grę w innych zespołach uświetniając swą grą wiele uroczystości myśliwskich.
Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów ...
Przeczytaj więcej