„Abyś mógł usłyszeć siebie…” VIII Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

„Abyś mógł usłyszeć siebie…” VIII Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich

27 maja 2018 r. w Zespole Szkół Leśnych w Lesku, odbył się VIII Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Rysia Bieszczadzkiego”. Przesłuchania konkursowe odbywały się w kategoriach solowych, zespołowych i muzyki myśliwskiej. Ocenie podlegały min.: zgodność gry z zapisem nutowym, technika zadęcia i brzmienie dźwięków. W tym roku konkurowało 61 solistów i 11 zespołów. Najmłodszym uczestnikiem był 6-letni Adam Kobrzyński z Zagórza. W tegorocznej edycji konkursu Statuetkę Rysia Bieszczadzkiego otrzymał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z UR w Krakowie.

Konkurs rozpoczął się Mszą św. w Kościele pw. Nawiedzenia NMP w Lesku. Po mszy Goście i Uczestnicy zgromadzili się przed wejściem do budynku Szkoły, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcie i zabrzmiały sygnały powitalne. Następnie Organizatorzy Konkursu: Dyrektor ZSL w Lesku Jadwiga Szylak i Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSL  w Lesku Bogusław Sitko dokonali rozpoczęcia uroczystości w sali gimnastycznej TL.

No i zaczęło się… A zaczęło się już podczas Mszy, kiedy to Ks. Przemysław Macnar wprowadzał zgromadzonych w klimat Konkursu słowami : „Pamiętasz tam na wzgórzu zamek ów?/Łkał nocą róg, jak gdyby wołał Ciebie,/ I sarna szła na łów,/I szumiał las i srebrniał sierp na niebie”.

Rogi rozbrzmiewały nie tylko w Sali przesłuchań, nie tylko w przyszkolnym ogrodzie botanicznym, gdzie uczestnicy rozgrzewali się przed występami, ale ich głosy wypełniały przestrzeń malowniczych leśnych terenów położonych nad Sanem. Była to muzyka natury
i dla natury. Łączyła to, co pierwotne w łowach z tym, co współczesne w myśliwskiej tradycji. Była nie tylko oznaką triumfu łowcy, ale też pokłonem w stronę natury, hołdem i dziękczynieniem za jej dary oraz podkreśleniem odwiecznego związku człowieka z przyrodą. Związku, który nie może dziś polegać na pozostawieniu przyrody samej sobie, ale na mądrym gospodarowaniu nią, dbaniu o równowagę i kontrolowaniu jej harmonijnego rozwoju. Konkursy Sygnalistów pełnią więc wielorakie funkcje, ale przede wszystkim są głosem ludzi związanych z gospodarką leśną, pielęgnują i propagują tradycje łowieckie oraz pełnią rolę fundamentu i pomostu kulturowego.

Prestiż tego jakże ważnego dla kultury regionu Podkarpacia konkursu podkreślili swą obecnością min.: poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej –pan Piotr Uruski, Z-ca Dyrektora RDLP w Krośnie -pan Marek Marecki, Prezes ORŁ w Krośnie pan Franciszek Maresz, Prezes ORŁ w Przemyślu -pan Adam Chmielowski, Członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Rzeszowie -pan Marek Szczur, przedstawiciel SITLiD oddział Krosno – pan Piotr Filipczak, Redaktor Naczelny „Łowca Galicyjskiego”- pan Henryk Karnas, właściciel drukarni „Papirus”- pan Marek Trojniak, były prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSL w Lesku -pan Marian Brzezowski, inicjatorka konkursu i wieloletnia opiekunka szkolnego zespołu sygnalistów -pani Krystyna Maresz  oraz przyjaciele ze Słowacji: Dyrektor szkoły leśnej w Prešovie– pan Miroslaw Fuchs oraz Jozef Danko –kierownik ZSM z Prešova wraz z zespołem sygnalistów. Pani Dyrektor Jadwiga Szylak odczytała też list od Dyrektora Departamentu Leśnictwa GDLP – pana Jacka Sagana oraz Dyrektora Generalnego w Ministerstwie  Środowiska – pana Andrzeja Koniecznego. Miłą niespodziankę dla Zespołu Sygnalistów z ZSL w Lesku przygotowało Ministerstwo Środowiska. Pani Dyrektor w imieniu Ministra przekazała na ręce kierownika ZSM w ZSL w Lesku – pana Tadeusza Mroczkowskiego róg Par force.

Organizatorzy: Dyrektor ZSL – pani Jadwiga Szylak,  Prezes Stowarzyszenia – pan Bogusław Sitko i Przewodniczący Zespołu Organizacyjnego VIII Konkursu –pan Dawid Gołębiowski  składają serdeczne podziękowania Sponsorom Konkursu: Okręgowym Radom Łowieckim w Krośnie i w Przemyślu, Nadleśnictwom (w szczególności Bircza,  Dynów i Komańcza),  Kołom Łowieckim; fundatorom nagród rzeczowych: BPN i ORŁ w Krośnie; Patronom Honorowym (BPN, RDLP w Krośnie, PZŁ, SITLiD oddział Krosno, Zarząd Główny LOP, ZLP w RP), Patronom Medialnym (TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Sanok, „Korso” Gazeta Sanocka); LKP „Lasy Bieszczadzkie” Nadleśnictwo Lutowiska(którzy zadbali o dodatkowe atrakcje dla uczestników, gości i odwiedzających),pracownikom Szkoły i wszystkim , którzy współorganizowali Konkurs i przyczynili się do jego atrakcyjności i sprawnego przebiegu w miłej myśliwskiej atmosferze.

A oto lista laureatów VIII edycji Konkursu:

Soliści: Klasa D: 1 m-ce – Adam Kobrzyński- ZSP Uherce Mineralne; Klasa C:  1 m-ce -Jakub Podleśny- TL Biłgoraj, 2 m-ce -Hubert Inglot- ZSL Lesko, 3 m-ce -Szymon Kurzeja- ZSM Stary Sącz; Klasa B: 1 m-ce -Barbara Rudnicka- TL Brynek, 2 m-ce – Dorota Król- ZSM Stary Sącz,
3 m-ce -Andrzej Marcińczyk- SGGW Warszawa;Klasa A; 1 m-ce -Luiza Szatner- TL Brynek, 2 m-ce -Maciej Żak- SGGW Warszawa, 3  m-ce- Weronika Bieńko- SGGW Warszawa              

Zespoły: Klasa C: 1 m-ce :ZSM Stary Sącz- TL Stary Sącz,2 m-ce, ZSM Hetmańscy- ZSM Hetmańscy Tarnów,3 m-ce – Tropem Niedźwiadka – ZSL Lesko; Klasa B: 1 m-ce -ZSM TL Biłgoraj- TL Biłgoraj, 2 m-ce – ZSM „Tropem Rysia” Lesko – ZSL Lesko; Klasa A :
1 m-ce -ZSM Brynek- TL Brynek; Klasa G: 1 m-ce -ZSM Hagard- UR Kraków,
2 m-ce – Akteon przy SGGW– WL SGGW Warszawa, 3 m-ce – ZSM RDLP Lublin – RDLP Lublin

Muzyka Myśliwska (klasa MB): 1 m-ce -Akteon przy SGGW- WL SGGW Warszawa, 2 m-ce -ZSM  Hagard- UR Kraków, 3 m-ce -ZSM Prešov– OSL Prešov

Gratulujemy zdobywcom miejsc na podium oraz wszystkim Uczestnikom. Do zobaczenia za rok —„By sarna znów szła na łów/by srebrniał sierp na niebie/ Tak cicho…Abyś mógł usłyszeć siebie…”

Darz Bór!

B.B.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress