






23 października 2020 r., w ramach projektu „Kresowe ścieżki w Bieszczadach”, odbył się Bieszczadzki Turniej Debat Oksfordzkich. W turnieju online uczestniczyły cztery szkoły z powiatów leskiego i bieszczadzkiego. Naszym partnerem w debatach było Liceum Ogólnokształcące w Lesku. Teza przemówień brzmiała: Dziedzictwo ziemi bieszczadzkiej tworzy fundamenty do budowy zaangażowanej społeczności lokalnej. Przed rozpoczęciem debat losowaliśmy strony sporu – los chciał, że znaleźliśmy się w opozycji, w związku z czym musieliśmy obalać słuszność tej jakże prawdziwej tezy.
Naszą drużynę reprezentowali: Diana Żmuda i Emila Jarema z klasy 2 spa, Julia Szałaj z kl. 2 spb, Paweł Grzyb i Kamil Łaski z kl. 3 b, Jakub Wojtanowski z kl. IV a oraz Krystian Zawada z kl. IV b. Komisję bardziej przekonał zespół z LO z Leska.
Debaty oksfordzkie to doskonała forma dyskusji kształtująca wiele umiejętności, takich jak logika i rzeczowość argumentacji, umiejętność zilustrowania argumentów i przekonania słuchaczy, spójność wywodu, praca zespołowa i posługiwanie się mową niewerbalną. Niezwykle ważne są też kultura słowa i dyskusji szczególnie w czasach, które ze słowa uczyniły narzędzie walki, potrafiące skłócić, podzielić i zniszczyć.
Zanim jednak stanęliśmy do dyskusji uczestniczyliśmy we wrześniu (w 14-osobowym składzie) w bardzo ciekawych i absorbujących warsztatach debat oksfordzkich, prowadzonych przez wykwalifikowaną Trener Panią Magdalenę Wajdę z Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. Sam projekt „Kresowe ścieżki w Bieszczadach”, którego częścią są debaty, skupiony jest na szeregu działań edukacyjnych ukazujących zasoby, jakie Kresy i ich mieszkańcy wnieśli w naszą obecną kulturę.
Cieszymy się, że uczestnicząc w tym projekcie, zdobyliśmy dużą wiedzę i doświadczenie oraz staliśmy się częścią zaangażowanej społeczności lokalnej.
Dziękujemy Pani Magdalenie Wajdzie- naszej Trenerce za przygotowanie nas do debaty, pani Edycie Salnikow i pani Lucynie Sobańskiej – Koordynatorkom Projektu za efektywną współpracę oraz Marszałkowi Debaty, Sekretarzowi i Sędziom za sprawny przebieg tego wirtualnego spotkania.
Gratulujemy naszym Przyjaciołom z LO w Lesku. Liczymy na kolejną konfrontację.
BB
Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...
Przeczytaj więcej