Drugi wyjazd uczniów ZSL Lesko na Słowację « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Drugi wyjazd uczniów ZSL Lesko na Słowację

W dniach 15-20 kwiecień 2018 uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami (mgr inż. Wojciech Kumala, mgr inż. Bogdan Paszkiewicz, mgr inż. Andrzej Komorowski) uczestniczyli w wymianie młodzieży ze Średnią Szkołą Leśną w Prešovie, w ramach projektu „Lasy nie znają granic” PLSK.03,01,00-SK-0088/16, współfinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020r.

                        Uczniowie realizowali program z przedmiotów ochrona lasu i hodowla lasu zgodnie z harmonogramem:

I dzień 15.04 (niedziela)- przyjazd, zakwaterowanie i odebranie materiałów dydaktycznych

II dzień 16.04 (poniedziałek)- zajęcia teoretyczne w szkole (metodyka szacowania szkód powodowanych przez zwierzynę w drzewostanach i wyliczanie odszkodowań oraz metodyka klasyfikacji fenotypowej buczyny)

III dzień 17.04 (wtorek)- zajęcia praktyczne w drzewostanach (szacowanie szkód od zwierzyny oraz pomiar i szacowanie cech fenotypowych buczyny na powierzchniach próbnych)

IV dzień 18.04 (środa)- wycieczka do parku narodowego Slovenski kras

V dzień 19.04 (czwartek)- wycieczka do rezerwatu dęba bezszypułkowego (Dulovana ves)

i Słowackiej kopalni opalu (Zlata Baňa i Červenica)

VI dzień 20.04 (piątek)- wykonanie obliczeń (wysokości odszkodowań za szkody od zwierzyny oraz wartości fenotypowej buczyny), podsumowanie zajęć i wyjazd do kraju.

                        Po zajęciach teoretycznych w szkole, drugiego dnia udaliśmy się do drzewostanów Lesnej spravy ( Nadleśnictwo ) Hanušovce, gdzie uczniowie wykonali na powierzchniach próbnych szacowanie szkód od zwierzyny oraz pomiar i szacowanie cech fenotypowych buka.

                        Następnie pan inż. František Štupák poprowadził nas ścieżką edukacyjną, przy której zaprezentował cały szereg zagadnień związanych z wykonywaniem zabiegów hodowlanych i ochronnych. Były to między innymi: sposoby odnowienia Bk, (od 2004 roku na Słowacji nie stosuje się już zrębów zupełnych), drzewa mateczne, plantacje nasienne Wzg Md i So. Aspekt ochronny stanowiły szkody od zwierzyny płowej i dokarmianie zwierzyny. Bardzo ważnym uzupełnieniem tego pokazu były stanowiska zrywki grawitacyjnej i konnej oraz obiekty „zielonej szkoły”.

                        Kolejnego dnia udaliśmy się do Zadielskiej Doliny i weszliśmy do Parku Narodowego Slovenski kras. Parogodzinny spacer malowniczym wąwozem wapiennym w otoczeniu fantazyjnych utworów skalnych (wapienie z rzadka przetykane dolomitem) i przy szumie potoku pozostawiły niezapomniane wrażenie. Jeszcze piękniejsze widoki zobaczyliśmy po zakończeniu wspinaczki na szczyt górski- buczyna alpejska, rezerwaty po dawnych pastwiskach, rozległe łąki upiększone licznie występującym na podłożu wapiennym miłkiem wiosennym, sasanką otwartą czy groszkiem wiosennym. W niższych położeniach dominuje roślinność krzewiasta.

W czwartek 19.04 pojechaliśmy na wycieczkę do rezerwatu dęba bezszypułkowego w miejscowości Dulovana ves. Naszym oczom ukazały się przepiękne, wysokie, bardzo ładnie oczyszczone i ukształtowane dęby bezszypułkowe, pochodzące z odnowienia odroślowego. Doskonałe drewno tęgo dęba już w średniowieczu było sprzedawane w całej Europie. Tradycyjne przekazy mówią o tym, że z drewna tego zbudowana była flotylla Kolumba.

                        Niestety drzewostany te zostały silnie zagrożone przez splot niekorzystnych czynników atmosferycznych (susze, przymrozki, wiatry). Osłabione dąbrowy zostały zaatakowane przez owady i grzyby.

                        Największe jednak zagrożenie przyszło ze strony człowieka- jest to rezerwat ścisły i ochrona środowiska  ( oraz ruchy ekologiczne) nie pozwalają na odnowienie Db
w żadnej formie. Dla uzyskania nalotu trzeba było by wyciąć IIp Gb.

Efekt tego jest taki, że dąb bezszypułkowy ginie a całkowicie opanowuje teren grab. Sytuacja ta bliźniaczo przypomina walkę z kornikiem drukarzem w Puszczy Białowieskiej.

                        Ostatnim etapem tego dnia była wycieczka do kopalni opalu. Niezmiernie ciekawą historię tych kopalni przedstawił inż. Vladimir Maňkoš a potem wraz z przewodnikiem zeszliśmy pod ziemię i spacerowaliśmy chodnikami tej kopalni. Robi wrażenie!. ( temp +5°C, przemarsz w ciemności chwytając się liny).

                         W ostatnim dniu uczniowie wykonali obliczenia (wysokość odszkodowań za szkody od zwierzyny i wartość fenotypowa buczyny). Następnie dokonaliśmy podsumowania tej części projektu. Była to bardzo udana wizyta, zaowocowała wieloma ciekawymi obserwacjami, dotyczącymi gospodarki leśnej na Słowacji. Duże wrażenie zrobiły wycieczki do kopalni, parków i rezerwatów, które odbyły się przy pięknej, słonecznej pogodzie.

                        Pełni miłych wrażeń wróciliśmy do kraju.

 WK i AK.

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress