Good Morning, Trees! POWERVET W IRLANDII « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

Good Morning, Trees! POWERVET W IRLANDII

Pierwszy tydzień w Irlandii w ramach projektu POWERVET pt. „Leśnicy na Zielonej Wyspie „ za nami . Rozpoczęliśmy go  spotkaniem organizacyjnym, na którym zapoznaliśmy się z gospodarstwem leśnym, organizacją pracy, obowiązującymi przepisami BHP i ppoż. ,jak również ustaliliśmy zasady  pracy w grupie i odbyliśmy instruktaż stanowiskowy. Popołudniową atrakcją tego dnia było zwiedzanie miasta Sligo w towarzystwie naszych opiekunów z Irlandii.

W pierwszym tygodniu tematyka praktyk dotyczyła głównie zagadnień związanych z ochroną i hodowlą lasu jak również zagospodarowaniem turystycznym lasu.   

Uczestniczyliśmy w wycieczce do Slish Wood- pobliskiego lasu obfitującego w różnorodne gatunki roślin i drzew. Podczas wyprawy poznawaliśmy bioróżnorodność  irlandzkich lasów, podziwialiśmy ich naturalne piękno oraz  zdobywaliśmy  wiele ciekawych informacji na ich temat. Niesamowite wrażenie zrobiły na nas różne gatunki mchów, paproci, porostów i grzybów oraz soczysta zieleń irlandzkiej flory.

Kolejne dni  to praca w lesie. Zajęcia prowadzone były w gospodarstwie L.E.T.S. Organic Garden, Cleveragh Drive. Niezwykle cennym doświadczeniem dla młodych leśników z Leska była terapia lasem prowadzona przez instruktorkę Marię Lahiff. Uczyliśmy się duchowego kontaktu z przyrodą, szacunku dla niej i wdzięczności za jej dary. Podczas spaceru po lesie z założycielką Sligo Woodland  School  Trishą MacLaughin rozpoznawaliśmy gatunki roślin owadów i grzybów, zwracając uwagę na ich rolę w ekosystemie, gospodarce i w życiu codziennym. Ponadto stworzyliśmy projekt przestrzeni przeznaczonej na zajęcia przyrodniczo- edukacyjne dla dzieci, który w następnych dniach wprowadzaliśmy w życie. Pod okiem Arlo Liddy wykonywaliśmy konstrukcję i labirynt z wierzb oraz budowaliśmy ścieżkę prowadzącą do leśnej przestrzeni relaksacyjnej. Pracowaliśmy w sposób niezwykle twórczy i z pełnym zaangażowaniem.

Weekend spędziliśmy w Galway podziwiając zabytki miasta. Mieliśmy także okazję zobaczyć jeden z największych w kraju bożonarodzeniowych jarmarków. Niezapomniane wrażenia pozostawił  w nas także klimat miasteczka Strandhill położonego nad oceanem atlantyckim. Spędziliśmy tam kilka godzin spacerując po  kamienistej plaży i podziwiając otaczającą nas przestrzeń będącą połączeniem architektury miasta, gór, porośniętych trawami wydm  i oceanu.

Po tygodniu pobytu w Sligo jesteśmy  bogatsi o nowe  doświadczenia i wiedzę z zakresu ochrony, hodowli  i użytkowania przestrzeni leśnych i niezalesionych, a zmieniająca się co chwilę pogoda  nie pozwala nam zapomnieć o naturze, jej kaprysach i potrzebie zadbania o nią.

Żegnamy się słowami, którymi kończymy każdy workshop: Goodbye  and thank you,  Trees . We will see tommorow.

Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress