Hołd ku czci żołnierzy Września 1939. « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

Hołd ku czci żołnierzy Września 1939.

W Bykowcach – 10 września – odbyła się uroczystość ku pamięci żołnierzy Września 1939 roku. Wieńce i kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy złożyły liczne delegacje: samorządowców, polityków, szkół (Zespół Szkół Leśnych w Lesku reprezentowała Pani Dyrektor Jadwiga Szylak), służb mundurowych (leśników – reprezentujących RDLP w Krośnie, Nadleśnictwa z terenu  Bieszczadów i Beskidu Niskiego), harcerzy, instytucji pozarządowych.

Uczestnicy przeszli na miejscowy cmentarz , gdzie odbyła się krótka modlitwa, apel poległych, oddano salwę honorową. Na koniec uroczystości złożono wieńce i kwiaty na grobie dowódcy i żołnierzy z jego plutonu.

Sześciu żołnierzy 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora 10 września 1939 roku w Bykowcach walczyła z przeważającymi oddziałami niemieckimi. Dowódcą plutonu karabinów maszynowych był inżynier leśnik – ppor .rez. Marian Zaremba. Pluton walczył do wyczerpania amunicji. Dowódca – Marian Zaremba – został pojmany, był bity, przesłuchiwany, zastrzelony. Jego ciało Niemcy nie pozwalali pochować. Dopiero po kilku dniach zwłoki dowódcy spoczęły na miejscowym cmentarzu. Tam też pochowano poległych wraz z nim 5 żołnierzy.

ZF

2 odpowiedzi na “Hołd ku czci żołnierzy Września 1939.”

  1. Ala Nek pisze:

    Super zdjęcia z drezyn

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress