Kto ty jesteś …, Leśnicy w Służbie Ojczyzny « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Kto ty jesteś …, Leśnicy w Służbie Ojczyzny

Uroczystości setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowane przez Zespół Szkół Leśnych w Lesku miały miejsce w czwartek tj. 8 listopada 2018 roku. W odświętnie udekorowanej szkolnej sali gimnastycznej Uczniowie, Nauczyciele, licznie przybyła Brać Leśna, przedstawiciele Władz Państwowych,  Lokalnych Władz Samorządowych, Duchowieństwa, Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Polskiego Związku Łowieckiego, Dyrektorzy okolicznych szkół i placówek oświatowych oraz Przyjaciele Leśnictwa uroczyście i zgodnym głosem odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, rozpoczynając w ten sposób oficjalne leśne uroczystości jubileuszu Naszego Państwa – Rzeczpospolitej Polskiej.

Dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Lesku pani magister Jadwiga Szylak w ciepłych i serdecznych słowach  przywitała zacne grono gości: Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Barbarę Jankiewicz, przedstawicieli Duchowieństwa z Księdzem Mieczysławem Bąkiem – Proboszczem Parafii w Lesku, Kapelanem Myśliwych  Archidiecezji Przemyskiej Księdzem Andrzejem Pokrywą i Księdzem Adamem Dziadowiczem. Brać leśną, z Arturem Królickim, Jerzym Sądelem i Piotrem Kacprzakiem na czele,  Komendanta Straży Granicznej Podpułkownika Pawła Lubieńskiego, Dowódcę Batalionu Obrony Terytorialnej Podpułkownika Rafała Jarosza, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej,  Zastępcę Dyrektora ZK w Uhercach  Majora Marka Filipowicza, Działaczy Polskiego Związku Łowieckiego z Franciszkiem Mareszem, Adamem  Chmielowskim, Tomaszem Makarowskim i Piotrem Stankiem, Dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół i placówek oświatowych w osobach Grzegorza Brajewskiego, Ireneusza Benewiata i Doroty Gier  oraz wielu innych znamienitych gości. W dalszym swoim wystąpieniu Dyrektor ZSL podkreśliła wagę, znaczenie i doniosłość tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Poinformowała uczestników uroczystości, że Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół Leśnych w uznaniu działań prowadzonych w różnych płaszczyznach życia gospodarczego i społecznego dla pomyślności Naszej Szkoły przyznała „Odznaki za Szczególne Zasługi dla Zespołu Szkół Leśnych w Lesku” następującym osobom, które wyróżnienie to dzisiaj odebrały:

 1. Jerzy Sądel – Dyrektor RDLP w Lublinie,
 2. Barbara Jankiewicz -Burmistrz Miasta i Gminy Lesko,
 3. Artur Królicki – Zastępca Dyrektora RDLP w Krośnie,
 4. Janusz Magusiak – Główny Księgowy RDLP w Krośnie,
 5. Edward Marszałek -Rzecznik Prasowy RDLP w Krośnie,
 6. Zbigniew Kopczak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza,
 7. Władysław Chmurski -Nadleśniczy Nadleśnictwa Cisna,
 8. Krzysztof Strzyż – Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów,
 9. Tadeusz Ogonowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Jarosław,
 10. Bartłomiej Peret – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa,
 11. Artur Paczkowski Nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce,
 12. Piotr Łański – Nadleśniczy Nadleśnictwa Komancza,
 13. Zbigniew Pawłowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko,
 14. Zenon Szkamruk – Nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk,
 15. Marek Bajda – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lutowiska,
 16. Hubert Sobiczewski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec,
 17. Janusz Skalski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Narol,
 18. Paweł Panaś – Nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów,
 19. Andrzej Kochmański – Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma,
 20. Jacek Pomykała – Nadleśniczy Nadleśnictwa Rozwadów,
 21. Adam Kot – Nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik,
 22. Kazimierz Kopeć – Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba,
 23. Franciszek Maresz – Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Krośnie,
 24. Henryka i Jerzy Wałachowscy – Muzeum Przyrodnicze w Nowosiółkach

W imieniu wyróżnionych osób głos zabrała pani Barbara Jankiewicz Burmistrz Miasta i Gminy w Lesku. Dziękując za wyróżnienie, podkreśliła, że symbolizuje ono dobry czas współpracy dla pomyślności tej Szkoły Leśnej.

Współdziałania tych i wielu innych szlachetnych Osób systematycznie zmieniają na lepsze oblicze Naszej Szkoły, zmieniają warunki kształcenia i warunki socjalno-bytowe naszej młodzieży leśnej.

Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni z wielkim zainteresowaniem  obejrzeli widowisko historyczne pod zawołaniem „Leśnicy w Służbie Ojczyzny” w wykonaniu uczennic i uczniów z różnych klas Naszej Szkoły. Pisząc o tym wydarzeniu artystycznym, nie sposób pominąć istotnej roli wypełnionej przez Księdza katechetę Przemysława  Macnara. Był On dobrym duchem i głównym animatorem tego historyczno – artystycznego przedsięwzięcia. W spektaklu wzięli również udział artyści z zewnątrz: Maciej Pękalski, Kazimierz Dziedzic i Michał Matuszewski.

     Po spektaklu w spontanicznych wypowiedziach uwagę publiczności zwrócili:

– Piotr Kacprzak – Zastępca Dyrektora RDLP w Radomiu: … mówił o pamięci o leśnikach, którzy uczestnicząc w różnych zdarzeniach historycznych, złożyli daninę ze swego życia na ołtarzu wolności Ojczyzny. Przekazał na ręce Dyrektora Zespołu Szkół Leśnych, jeszcze ciepłą od farby drukarskiej, monumentalną pracę pod tytułem „Leśnicy Radomskiej Dyrekcji Lasów Państwowych przez 100 lat Niepodległości. Księga walki, pracy i pamięci.” oraz wydanie Lasów Państwowych  pod nazwą „100 lat Niepodległej. Leśne wątki Rzeczpospolitej” Pozycje wzbogacą zbiory Biblioteki Szkolnej.

– Jerzy Sądel – Dyrektor RDLP w Lublinie: w imieniu lubelskich Leśników   … dziękujemy za wspaniałą lekcję patriotyzmu …  W imieniu lubelskich Leśników przekazał Naszej Szkole podarunek w postaci artystycznej pracy plastycznej

– Edward Marszałek rzecznik prasowy RDLP w Krośnie: w imieniu leśników podkarpackich: … ze wzruszeniem dziękujemy za wspaniałe widowisko, które przypomina nam o tym, że jesteśmy wolni, że możemy tę wolność wyśpiewać, wykrzyczeć, świętować.

– Ernest Nowak – Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz:  …  słowa uznania za przepiękny spektakl, który porusza i serce, i duszę. Wolność nie jest nam dana raz na zawsze …

– Franciszek Maresz – Przewodniczący Okręgowej Rady Łowieckiej w Krośnie, emerytowany Dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Lesku … wyraził satysfakcję ze spotkania z wieloma Absolwentami i możliwości wspólnego przeżycia znakomitego spektaklu historyczno – patriotycznego …

– Bogusław Sitko -Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Leśnych w Lesku  – Wspominał nauczyciela prawdziwej historii z Technikum Leśnego w Krasiczynie i z Leska – magistra Władysława Durana.

       Ukoronowaniem obchodów stało się sadzenie „DĘBU NIEPODLEGŁOŚĆ”. Dąb został posadzony przed głównym wejściem do budynku szkolnego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia obok dębu odsłonięto tablicę pamiątkową o następującej treści: „DĄB NIEPODLEGŁOŚĆ Posadzony w dniu 8 listopada 2018 roku dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zespół Szkół Leśnych w Lesku.  Brać Leśna Podkarpacia.”

        Aktu odsłonięcia tablicy i  posadzenia dębu dokonały następujące osoby: Barbara Jankiewicz – Burmistrz Miasta i Gminy Lesko, Artur Królicki – Zastępca Dyrektora RDLP w Krośnie, Franciszek Maresz – Przewodniczący Rady Okręgowej Polskiego Związku Łowieckiego, emerytowany Dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, obecny Dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Lesku – Jadwiga Szylak i Gabriel Kozioł – Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego w Technikum Leśnym w Lesku. Posadzony DĄB NIEPODLEGŁOŚĆ został poświęcony przez Proboszcza Parafii w Lesku księdza Mieczysława Bąka w asyście Księzy: ks. Adama Dziadowicza i ks. Andrzeja Pokrywy.

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress