Na straży dziedzictwa- X Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Na straży dziedzictwa- X Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich

Dziedzictwo kulturowe mówi, kim jesteśmy, opowiada o historii, tradycjach, pozwala je zrozumieć. Jednocześnie jest to obszar spotkania i wymiany doświadczeń oraz źródło inspiracji. W XXI wieku, w czasach, kiedy wciąż tak łatwo łamie się prawa człowieka, a wojny, które miały się już nie wydarzyć, ciągle nękają ludzkość, dbałość o dziedzictwo kulturowe wydaje się niezwykle ważnym wyróżnikiem człowieczeństwa. W tak pojmowane dziedzictwo wpisują się tradycje kultury łowieckiej. Pielęgnowanie tych tradycji, choćby poprzez organizowanie konkursów sygnalistów,  stanowi ważny element tożsamości grupowej i narodowej, jest także rodzajem dialogu łowców współczesnych z tymi sprzed wielu tysięcy lat i niematerialnym pomnikiem dla tych, którzy odeszli.

Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Rysia Bieszczadzkiego” organizowany przez Zespół Szkół Leśnych i Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSL w Lesku, odwoływany przez ostatnie dwa lata z powodu pandemii, a stojący bez wątpienia na straży dziedzictwa kulturowego Polski, doczekał się 28 maja 2022 r. swojej Jubileuszowej X edycji.

O przywiązaniu ZSL w Lesku do tradycji łowieckich wspominał Pan Tomasz Makarowski Łowczy Okręgu Przemyskiego PZŁ, wręczając pani Dyrektor ZSL okolicznościowe podziękowanie od Zarządu Okręgowego PZŁ w Przemyślu za organizację konkursu i podtrzymywanie dziedzictwa, jakim jest łowiectwo. Łowczy Okręgu Rzeszowskiego PZŁ Pan Marcin Hendzel w swym wystąpieniu również podkreślał  potrzebę pielęgnowania tradycji. Głos zabrał także Pan Edward Marszałek Naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej, życząc wszystkim „Darz Bór” od Dyrektora RDLP w Krośnie oraz wyrażając słowa uznania dla Organizatorów Konkursu. Minutą ciszy uczczono pamięć Pani Krystyny Maresz – inicjatorki Konkursu, wieloletniej nauczycielki w ZSL w Lesku.

Konkurs w tym roku zgromadził 68 solistów i 8 zespołów. Jury w składzie: Przewodniczący -Adam Migurski, Członkowie: Artur Kanawka, Mariusz Jamrozik i oceniało min.: zgodność gry z zapisem nutowym, technikę zadęcia i brzmienie dźwięków. W X edycji konkursu Nagrodę Główną otrzymał Zespół Sygnalistów Myśliwskich Hagard z UR w Krakowie.

>>Przeczytaj cały artykuł 

>>Zobacz wyniki konkursu

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress