Na szlaku cmentarzy Wielkiej Wojny « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Na szlaku cmentarzy Wielkiej Wojny

28 marca 2023, z kolegami z kółka historycznego pod przewodnictwem Pana Roberta Benewiata, uczestniczyliśmy w ramach projektu : „Śladami Wielkiej Wojny 1914 – 1918 w Bieszczadach”, w wycieczce szlakiem galicyjskich cmentarzy wojennych I wojny światowej. Pierwszym etapem wyjazdu była wizyta w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach, którego ekspozycje i artefakty poświęcone są bitwie pod Gorlicami  z maja 1915 roku.  Wielkie wrażenie zrobiła na nas Pani kustoszka, a za razem przewodniczka, rekonstruktorka i pasjonatka historii I wojny światowej. Przybliżyła nam tło zmagań pod Gorlicami na tle całej kampanii na froncie wschodnim. Opisała również ówcześnie nowe założenia taktyczne oraz przedstawiła oryginalne elementy wyposażenia żołnierzy. Celem bitwy gorlickiej, jak podała, było wyparcie Rosjan z terenów Galicji, co przy wysiłku sprzymierzonych wojsk Cesarsko Królewskiej Armii Austro-Węgier oraz Cesarstwa Niemieckiego doprowadziło do przełamania frontu, odrzucenia a w dalszej perspektywie do wyparcia carskich wojsk z okupowanych terenów. Następnie według harmonogramu, odwiedziliśmy 8 cmentarzy w okolicach Gorlic, z których najokazalej prezentowało się kilka: cmentarz wojenny numer 11 Wola Cieklińska,  cmentarz wojenny nr 91 na Górze Cmentarnej w Gorlicach,

cmentarz wojenny nr 118 w Staszkówce oraz największy z cmentarzy regionu w Łużnej -Pustkach. Cmentarze te zostały zaprojektowane i wykonane przez Oddział Grobów Wojennych Kraków w latach 1915-1918. Specjalnie wydzielona jednostka wojska austro-węgierskiego doprowadziła do wybudowania zespołu ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy na których spoczywa ponad 60 tys. poległych. Lokalizacja tych nekropoli skorelowana była z miejscami głównych potyczek, a style w jakim zostały wykonane zależał od ich projektantów. Przepięknie wyglądały te, zaprojektowane przez Słowaka Dušana Jurkovicia, wykonane najczęściej z drewna nawiązujące do kultury słowiańskiej. Przykładem jest tutaj wspaniała gontyna w Łużnej. Pojedyncze groby również mają ciekawe wzornictwo nawiązujące do tradycji i religii  poległych. Aby lepiej zobrazować wielkość i liczbę tych cmentarzy wystarczy powiedzieć że na odlanie samych krzyży zużyto 10 tys. ton żeliwa.

Podczas drogi powrotnej, każdy z nas miał możliwość podzielenia się swoimi refleksjami na tematem śmierci, trudów wojny, heroizmu żołnierzy ale tez ich bezsensownej śmierci. Na pewno byliśmy pod wrażeniem wysiłku, poniesionych nakładów, ale przede wszystkim rozmachu i pietyzmu z jakim te setki cmentarzy wykonano. W pamięci zaś pozostają sentencje, które pozostawiano niemal na każdym z nich. Przytoczę ten z Woli Cieklińskiej:,, Dążyliśmy do waśni, znaleźliśmy pokój”.

No cóż, zobaczyliśmy klika, ale przed nami jeszcze steki cmentarzy, równie ciekawych, które są świadectwem minionych czasów.

 

Dziękujemy Pani Dyrektor za udostepnienie busa, a Radzie Rodziców ZSL za fundusze na bilety.

 

                                                                                                      MG, MK

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress