Najlepsi krasomówcy w Golubiu- Dobrzyniu. « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Najlepsi krasomówcy w Golubiu- Dobrzyniu.

W dniach 20-22 listopada 2015 r. roku zamek w Golubiu-Dobrzyniu gościł krasomówców z całej Polski na XL Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym. W konkursie tym startują po dwie osoby z każdego województwa wyłonione podczas konkursów wojewódzkich. Kaja Hrabal  na etapie wojewódzkim  zajęła 13 miejsce. W tym roku w prezentacjach przeważała tematyka związana z II wojną światową i tematy z kategorii „spacer po mojej małej ojczyźnie”. Kaja prezentowała gawędę o Nocy Świętojańskiej, zwanej Nocą Kupały.

Ale nie samym konkursem żyliśmy. Organizatorzy –  Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu, zadbali o wiele atrakcji. Pierwszego dnia po przyjeździe poznawaliśmy urokliwy Toruń. Odwiedziliśmy m.in. Mauzoleum Anny Wazówny w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, upiekliśmy pierniki w toruńskim Żywym Muzeum Piernika i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Spacer po tym pięknym mieście dostarczył nam wielu wrażeń. Wieczorem uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii dotyczącej polskiej husarii . Niektórzy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w prawdziwym turnieju rycerskim.

Następnego dnia z okazji Jubileuszu Konkursu wysłuchaliśmy recitalu Tomasza Kurjaty, dyrektora golubsko-dobrzyńskiej szkoły muzycznej. W przerwie przesłuchań konkursowych odwiedziliśmy grób kasztelana  Zygmunta Kwiatkowskiego, pomysłodawcy Konkursów Krasomówczych i Turniejów Rycerskich, człowieka, który całe swoje życie poświęcił na remont i rewitalizację  zamku w Golubiu. Wieczorem przy świetle lampionów zwiedzaliśmy zamek.

Kolejnych atrakcji dostarczył nam P. red. Piotr Majewski, Mistrz Mowy Polskiej, zasiadającego w Jury tegorocznego Konkursu. Pan Redaktor udzielił nam krytycznych uwag dotyczących poszczególnych wystąpień oraz zaprezentował film autorski o Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Spotkanie zakończyło się przykładami dziennikarskich potknięć słownych bądź sytuacyjnych.  Okazuje się ,że nie tylko krasomówcy znajdują się czasami w opresji językowej.

W tym  roku laur powędrował do rąk Marii Steszuk z  Międzyrzeca Podlaskiego (województwo lubelskie), drugie miejsce zajął Dawid Nodżak z Przemyśla, reprezentujący wraz z Kają nasze województwo. Pełni wrażeń i refleksji, zaczarowani zamkiem i jego atmosferą dziękujemy za piękne chwile, świetną organizację i gratulujemy wszystkim uczestnikom, bo jak powiedział Piotr Kwiatkowski, syn Zygmunta, obecnie dyrektor Zamku, sam  udział w konkursie w Golubiu już jest zwycięstwem.

 

B.B

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content