






Początek kolejnego tygodnia stażu w ramach projektu POWERVET to wizyta w Tattie Hoaker Community Farm. Po organicznym gospodarstwie oprowadzała nas dr Agnieszka Piwowarczyk, specjalistka w dziedzinie gleboznawstwa. Młodzież mogła poznawać różne metody organicznej hodowli roślin. Dowiedzieliśmy się, jak wytworzyć wartościowy kompost, jak sadzić bezorkowo oraz co to jest ogród sensoryczny.
Uczniowie wzięli też udział warsztatach z określania PH gleby oraz sprawdzania i oceny jej tekstury. Pobyt na farmie zakończył się kolejnym projektem. Tym razem młodzież zaplanowała zalesienie podmokłej części farmy przeznaczonej na zajęcia terapeutyczne. Uczniowie musieli dostosować gatunki krzewów i drzew do wymogów tutejszej gleby oraz dokonać ewidencji i pomiarów drzewostanów i siedlisk leśnych w obrębie gospodarstwa Tattie Hoaker Community Farm.
Następne workshopy skoncentrowane były na pracach rozpoczętych w ubiegłym tygodniu. Polegały na działaniach związanych z budową ścieżki turystycznej, wykonywaniu ławek oraz budowaniu labiryntu i instalacji z wierzb w ramach tworzenia i konserwacji obiektów infrastruktury turystycznej w środowisku leśnym L.E.T.S. Organic Garden.
W tych dniach odbyły się również warsztaty z Rosa Cochran (Heritage Council), który wprowadzał młodzież w niuanse właściwości leczniczych i możliwości wykorzystania roślin w przemyśle, gospodarce i życiu codziennym. Młodzież pod nadzorem instruktora min. wyplatała sznurki i powrozy z łodyg i gałęzi wybranych roślin, uczyła się przygotowywać lecznicze wywary.
O celach zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development Golas) i ochronie mikroklimatu opowiadała nam antropolog Connie Nell. Podczas warsztatów z Connie uświadamialiśmy sobie zależności pomiędzy różnymi aspektami rozwoju cywilizacyjnego i rozmawialiśmy o ich wpływie na klimat, wodę, energię.
Niezwykle ekscytujących i cennych umiejętności dostarczyło młodzieży spotkanie z Gavinem Marleyem – chirurgiem drzew. Gavin pokazał uczestnikom stażu, w jaki sposób prowadzić prace pielęgancyjne drzew na dużych wysokościach. Każdy z uczniów mógł pod baczną opieką i przy pełnym zabezpieczeniu zaznać wrażeń podczas samodzielnej wspinaczki.
Ostatnią atrakcją była wycieczka po okolicy Sligo. Mogliśmy podziwiać masyw góry Ben Bulben, okoliczne górskie wodospady- Devil,s Chimney i Glencar Waterfall raz klify nad oceanem w miejscowości Mullagmore.
Pobyt w Irlandii zakończył się uroczystym wręczeniem certyfikatów przy wspólnym ognisku i posiłku. Potem już tylko ostatnie zakupy i szczęśliwy powrót do domu.
Dziękujemy, wszystkim instruktorom, opiekunom stażu, prowadzącym warsztaty oraz rodzinom zapewniającym nam noclegi. Otrzymaliśmy od Was, oprócz niezwykle cennej wiedzy i umiejętności oraz możliwości poznawania kultury i języka, cos niezwykle wyjątkowego – życzliwość, ciepło i dobro, wyrozumiałość i troskę o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. I za to bardzo Wam dziękujemy.
Goodbye, Irlandio. Wierzymy, że jeszcze się spotkamy.
Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...
Przeczytaj więcej