Nature skills, tree climbing, felling and coppicing – kolejny tydzień w Irlandii w ramach projektu POWERVET « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Nature skills, tree climbing, felling and coppicing – kolejny tydzień w Irlandii w ramach projektu POWERVET

Początek kolejnego tygodnia stażu  w ramach projektu POWERVET to wizyta  w Tattie Hoaker Community Farm. Po  organicznym  gospodarstwie oprowadzała nas dr Agnieszka Piwowarczyk, specjalistka w dziedzinie gleboznawstwa. Młodzież mogła poznawać różne metody organicznej hodowli  roślin. Dowiedzieliśmy się, jak wytworzyć wartościowy kompost, jak sadzić bezorkowo oraz co to jest ogród sensoryczny.

Uczniowie wzięli też udział warsztatach z określania PH gleby oraz sprawdzania i oceny jej tekstury. Pobyt na farmie zakończył się kolejnym projektem. Tym razem młodzież  zaplanowała zalesienie podmokłej części farmy przeznaczonej na zajęcia terapeutyczne. Uczniowie musieli dostosować gatunki krzewów i drzew do wymogów tutejszej gleby oraz dokonać ewidencji i pomiarów drzewostanów i siedlisk leśnych w obrębie gospodarstwa Tattie Hoaker Community Farm.

Następne workshopy skoncentrowane były na pracach rozpoczętych w ubiegłym tygodniu. Polegały na działaniach związanych z budową ścieżki turystycznej, wykonywaniu ławek oraz budowaniu labiryntu i instalacji z wierzb w ramach tworzenia i konserwacji obiektów infrastruktury turystycznej w środowisku leśnym L.E.T.S. Organic Garden.

W tych dniach odbyły się również warsztaty z Rosa Cochran (Heritage Council), który wprowadzał młodzież w niuanse właściwości leczniczych i możliwości wykorzystania roślin w przemyśle, gospodarce i życiu codziennym. Młodzież pod nadzorem instruktora min. wyplatała sznurki i powrozy z łodyg i gałęzi wybranych roślin, uczyła się przygotowywać lecznicze wywary.

O celach zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development Golas) i ochronie mikroklimatu opowiadała nam antropolog Connie Nell. Podczas warsztatów z Connie uświadamialiśmy sobie zależności pomiędzy różnymi aspektami rozwoju cywilizacyjnego i rozmawialiśmy o ich wpływie na klimat, wodę, energię.

Niezwykle ekscytujących i cennych umiejętności dostarczyło młodzieży spotkanie z Gavinem Marleyem – chirurgiem drzew. Gavin pokazał uczestnikom stażu, w jaki sposób prowadzić prace pielęgancyjne drzew na dużych wysokościach. Każdy z uczniów mógł pod baczną opieką i przy pełnym zabezpieczeniu zaznać wrażeń podczas samodzielnej wspinaczki.

Ostatnią atrakcją była wycieczka po okolicy Sligo. Mogliśmy podziwiać masyw góry Ben Bulben, okoliczne górskie wodospady- Devil,s Chimney i Glencar Waterfall raz klify nad oceanem w miejscowości Mullagmore.

Pobyt w Irlandii zakończył się uroczystym wręczeniem certyfikatów przy wspólnym ognisku i posiłku. Potem już tylko ostatnie zakupy i szczęśliwy powrót do domu.

Dziękujemy, wszystkim instruktorom, opiekunom stażu, prowadzącym warsztaty oraz rodzinom zapewniającym nam noclegi. Otrzymaliśmy od Was, oprócz niezwykle cennej wiedzy i umiejętności oraz możliwości poznawania kultury i języka, cos niezwykle wyjątkowego – życzliwość, ciepło i dobro, wyrozumiałość i troskę o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. I za to bardzo Wam dziękujemy.

Goodbye, Irlandio. Wierzymy, że jeszcze się spotkamy.

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress