Przepustka do przyszłości « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Przepustka do przyszłości

Pierwszą maturę przeprowadzono w Prusach. Na początku odbywała się na uczelniach, ale po reformach Wilhelma von Humboldta w 1812 roku matura stała się egzaminem kończącym gimnazjum, przeprowadzanym w szkole. Matura była nie tylko świadectwem dojrzałości, ale także egzaminem wstępnym na uniwersytety. Tak było też i w XIX-wiecznym Księstwie Warszawskim, w którym uczniowie zdawali maturę, często w obecności przedstawicieli władz miasta.

Jeszcze przed II wojną światową w Polsce zdanie tak zwanej “dużej matury” było przepustką na intelektualne salony. Poeta Krzysztof Kamil Baczyński w maju 1939 roku otrzymał maturę w najlepszym warszawskim Gimnazjum im. Stefana Batorego. W jego klasie uczyli się późniejsi żołnierze Grup Szturmowych “Szarych Szeregów”: Tadeusz Zawadzki “Zośka” i Jan Bytnar “Rudy”. Podczas okupacji egzaminy zdawano na tajnych kompletach, by bronić ojczyzny nie tylko karabinem, ale też sercem i rozumem.

Absolwenci Zespołu Szkół Leśnych w Lesku przystąpili do egzaminu dojrzałości. Od wyników egzaminów będą zależały ich życiowe wybory – studia na uczelniach wyższych, satysfakcja z wykonywanego zawodu, dobrze płatne zajęcie…

Za wszystkich maturzystów trzymamy kciuki…

 

                                                                                                                      ZF

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress