





Pierwszą maturę przeprowadzono w Prusach. Na początku odbywała się na uczelniach, ale po reformach Wilhelma von Humboldta w 1812 roku matura stała się egzaminem kończącym gimnazjum, przeprowadzanym w szkole. Matura była nie tylko świadectwem dojrzałości, ale także egzaminem wstępnym na uniwersytety. Tak było też i w XIX-wiecznym Księstwie Warszawskim, w którym uczniowie zdawali maturę, często w obecności przedstawicieli władz miasta.
Jeszcze przed II wojną światową w Polsce zdanie tak zwanej “dużej matury” było przepustką na intelektualne salony. Poeta Krzysztof Kamil Baczyński w maju 1939 roku otrzymał maturę w najlepszym warszawskim Gimnazjum im. Stefana Batorego. W jego klasie uczyli się późniejsi żołnierze Grup Szturmowych “Szarych Szeregów”: Tadeusz Zawadzki “Zośka” i Jan Bytnar “Rudy”. Podczas okupacji egzaminy zdawano na tajnych kompletach, by bronić ojczyzny nie tylko karabinem, ale też sercem i rozumem.
Absolwenci Zespołu Szkół Leśnych w Lesku przystąpili do egzaminu dojrzałości. Od wyników egzaminów będą zależały ich życiowe wybory – studia na uczelniach wyższych, satysfakcja z wykonywanego zawodu, dobrze płatne zajęcie…
Za wszystkich maturzystów trzymamy kciuki…
ZF
Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...
Przeczytaj więcej