Ścinka i obalanie drzew « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Materiały promocyjne ZSL Lesko Nabów do Technikum Leśnego w Lesku wirtualny spacer ZSL Lesko

Ścinka i obalanie drzew

Ścinka i obalanie drzew, okrzesywanie, przerzynka, wyrób sortymentów to zespół czynności  związanych z usunięciem drzew z drzewostanu, niezbędnych do wykonania zabiegów hodowlanych – czyszczeń, trzebieży, rębni, oraz podaży drewna na rynek.

Dla wielu ludzi jest to sposób na zarobek, dla innych pasja związana ze współzawodnictwem, podczas organizowanych konkursów drwali „pilarzy”. Są tacy, którzy zainteresowanie łączą z wykonywaną pracą.

Praca pilarza jest trudna, ciężka i niebezpieczna, dlatego aby wykonywać ją bezpiecznie, ergonomicznie, szybko,  organizowane są zajęcia, których zadaniem jest nauka postaw, zachowań i pracy pilarką: kurs drwala- operatora pilarki spalinowej.  Tylko te profesjonalne, trwające ok 140 godzin mogą spełnić wszystkie wymogi tematyczne. W Technikum Leśnym w Lesku, oprócz zajęć wynikających z programów nauczania, organizowany jest Kurs drwala- operatora pilarki spalinowej „kurs pilarza”, w którym uczestniczyć mogą uczniowie dopuszczeni do tego typu zajęć.

 Piotr Janusz

Zdjęcia: Nadleśnictwo Lesko

Kurs pilarza jest częścią składową praktyk zawodowych w ZSL Lesko. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów ścinki drzew- pracowników Nadleśnictwa Lesko.

Ukończenie darmowego kursu i zdanie egzaminu teoretycznego oraz praktycznego uprawnia do wykonywania zawodu drwala- operatora pilarki spalinowej. Komisję egzaminacyjną stanowią inżynierowie- leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz N- ctwa Lesko. Kursanci otrzymują zaświadczenie zgodnie z rozporządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Zimowe praktyki zawodowe to nie tylko kurs pilarza ale również zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego pozyskania, odbiórki, pomiaru i klasyfikacji surowca drzewnego.

Poniżej znajdują się zdjęcia z Zajęć praktycznych klasy IIIb, która trenuje już przed kursem drwala, który odbędzie się w lutym. Zajęcia prowadzą instruktorzy Zajęć praktycznych ZSL Lesko- również instruktorzy ścinki drzew.

Piotr Janusz

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów ...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress