Wędruś na szlaku turystycznym « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

Wędruś na szlaku turystycznym

Ostatni dzień lutego. Temperatura 12 stopni powyżej 0. Słońce świeci mocno. Grupa uczniów z Klubu Turystycznego „Wędruś” wyruszyła na szlak turystyczny po najbliższej okolicy. Przyroda tętni życiem – na skraju lasu widać stada jeleni i saren. W chmurach słychać odgłosy przylatujących żurawi.

Czy wiosna już przyszła?.

Ciekawostki o bieszczadzkich wsiach.

Po II wojnie światowej z mapy Bieszczadów zniknęło wiele wsi – m.in:

Balnica

Dawna wieś Balnica (dawniej: Bannica) położona jest nad potokiem o tej samej nazwie,
w południowej części Bieszczadów i znajduje się na południe od Maniowa i szosy Cisna – Komańcza.

Beniowa
Wieś została lokowana na prawie wołoskim prawdopodobnie przez żonę Piotra Kmity, Barbarę
z Herburtów około połowy XVI wieku. Datą która jest najbliższą prawdy są lata 1549 – 1565. Nazwa wsi wywodzi się od imienia Benedykt. Obecnie nie zamieszkała, zachował się cmentarz
i cerkwisko.

Sokoliki

Po II wojnie światowej – w 1945 roku – mieszkańców ze strony sowieckiej wywieziono, to samo uczyniono w czerwcu 1946 roku z mieszkańcami ze strony polskiej. Obecnie po stronie ukraińskiej mieszka kilka rodzin. Jedynym obiektem który pozostał po II wojnie światowej jest cerkiew, która popada w ruinę. Można ją zobaczyć ze strony polskiej.

Łokieć

Wieś w dobrach rodu Kmitów założona w połowie XVI wieku u stóp Jeleniowatego. Została założona nad dwoma strumykami wpadającymi do Sanu. San przeciął wieś na dwie części. Lokacji wsi prawdopodobnie dokonała Barbara z Herburtów, wdowa po Piotrze Kmicie.
Na przestrzeni stuleci właściciele się zmieniali.

ZF

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress