Zapomniana wojna « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Rekrutacja

Zapomniana wojna

„Wielka Wojna w Bieszczadach (listopad 1914- maj 1915)” – to prezentacja historyczna i wystawa tematyczna dotycząca zmagań wojennych na bieszczadzkim odcinku frontu karpackiego w czasie I wojny światowej. Przygotowali ją uczniowie, pasjonaci historii, poszukiwacze artefaktów i źródeł archiwalnych, członkowie kółka historycznego Technikum Leśnego: Mateusz Kapral, Michał Gurak, Marek Geroń, Mateusz Ścieranka i Jakub Świątyński.

Była to pierwsza, z zaplanowanych kilku,  prezentacja, której celem było przybliżenie uczniom TL w Lesku faktów związanych z prawdziwym obliczem krwawych zmagań wojennych na terenie Bieszczad w okresie styczeń – maj 1915 roku. Adresaci, czyli uczniowie klasy 1b, byli zdumieni pozyskanymi faktami na temat skali działań obu stron konfliktu, czyli armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. Konfliktu, który pochłonął 2 miliony zabitych, zmarłych od ran i chorób lub też zamarzniętych na karpackiej linii frontu.

Prezentujący z pasją opowiadali o heroicznych walkach całych oddziałów jak tez poszczególnych żołnierzy obu walczących stron, którzy zgodnie z rozkazami swoich dowódców, atakowali lub bronili swoich pozycji. O skali tego wojennego dramatu świadczą dziś setki cmentarzy, na których spoczywają obok siebie niegdysiejsi wrogowie, a dziś cisi bohaterowie. Uczniowie przygotowali również wystawę pamiątek z czasów I wojny, które sami kolekcjonują lub wypożyczyli z innych prywatnych zbiorów. Szczegóły na temat poszczególnych artefaktów i ich zastosowania przedstawił Mateusz Kapral. Na koniec widzowie mogli obejrzeć, dotknąć i dowiedzieć się o zastosowaniu tzw. broni okopowej, która była wykorzystywana do walki wręcz w czasie I wojny światowej.

Wykonał ją na potrzeby wystawy i zaprezentował sposób jej użycia Mateusz Ścieranka. Nad całością czuwał Michał Gurak.
Ta ciekawa lekcja historii regionalnej odbyła się 10 listopada br. i wpisała się w szkolne obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na koniec dodam, iż pomysł, przygotowanie i wykonanie  to samodzielna inicjatywa i poświęcony czas wymienionych wyżej uczniów.

RB

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content