Zapomniana wojna « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

Zapomniana wojna

„Wielka Wojna w Bieszczadach (listopad 1914- maj 1915)” – to prezentacja historyczna i wystawa tematyczna dotycząca zmagań wojennych na bieszczadzkim odcinku frontu karpackiego w czasie I wojny światowej. Przygotowali ją uczniowie, pasjonaci historii, poszukiwacze artefaktów i źródeł archiwalnych, członkowie kółka historycznego Technikum Leśnego: Mateusz Kapral, Michał Gurak, Marek Geroń, Mateusz Ścieranka i Jakub Świątyński.

Była to pierwsza, z zaplanowanych kilku,  prezentacja, której celem było przybliżenie uczniom TL w Lesku faktów związanych z prawdziwym obliczem krwawych zmagań wojennych na terenie Bieszczad w okresie styczeń – maj 1915 roku. Adresaci, czyli uczniowie klasy 1b, byli zdumieni pozyskanymi faktami na temat skali działań obu stron konfliktu, czyli armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. Konfliktu, który pochłonął 2 miliony zabitych, zmarłych od ran i chorób lub też zamarzniętych na karpackiej linii frontu.

Prezentujący z pasją opowiadali o heroicznych walkach całych oddziałów jak tez poszczególnych żołnierzy obu walczących stron, którzy zgodnie z rozkazami swoich dowódców, atakowali lub bronili swoich pozycji. O skali tego wojennego dramatu świadczą dziś setki cmentarzy, na których spoczywają obok siebie niegdysiejsi wrogowie, a dziś cisi bohaterowie. Uczniowie przygotowali również wystawę pamiątek z czasów I wojny, które sami kolekcjonują lub wypożyczyli z innych prywatnych zbiorów. Szczegóły na temat poszczególnych artefaktów i ich zastosowania przedstawił Mateusz Kapral. Na koniec widzowie mogli obejrzeć, dotknąć i dowiedzieć się o zastosowaniu tzw. broni okopowej, która była wykorzystywana do walki wręcz w czasie I wojny światowej.

Wykonał ją na potrzeby wystawy i zaprezentował sposób jej użycia Mateusz Ścieranka. Nad całością czuwał Michał Gurak.
Ta ciekawa lekcja historii regionalnej odbyła się 10 listopada br. i wpisała się w szkolne obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na koniec dodam, iż pomysł, przygotowanie i wykonanie  to samodzielna inicjatywa i poświęcony czas wymienionych wyżej uczniów.

RB

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress