„Żyć tak, jakby wszystko było cudem”- spotkanie z prof. Haliną Zgółkową. « Zespół Szkół Leśnych w Lesku Zapraszamy do Technikum Leśnego Szkoły dla leśników
Rekrutacja

„Żyć tak, jakby wszystko było cudem”- spotkanie z prof. Haliną Zgółkową.

Trzeba żyć tak, jakby wszystko było cudem, jakby nigdy nic miało się już nie powtórzyć. Trzeba chwytać czas i cieszyć się każdą chwilą, umieć doceniać życie, bo mamy je tylko jedno.  Od takiego przesłania rozpoczęło się w naszej szkole spotkanie z prof. Haliną Zgółkową, językoznawcą z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, redaktorką wielu słowników języka polskiego, autorką książek i publikacji dotyczących m.in. językowego savoir vivre’u oraz zagadnień związanych z językiem dzieci i młodzieży.

Pani profesor, goszcząca w naszej szkole z okazji Jubileuszu 50-lecia ZSL w Lesku, opowiadała o swojej pracy naukowej, odpowiadała też na pytania uczniów i nauczycieli związane z  treścią arkuszy egzaminacyjnych, a szczególnie z zagadnieniami z zakresu nauki o języku oraz na pytania dotyczące zmian zachodzących we współczesnym języku polskim.

W wydarzeniu, oprócz społeczności TL, uczestniczyła młodzież wraz z opiekunami z leskich szkół: SP, LO i ZSTiA.                                   

Tego samego dnia, 13 września 2022 r., odbyło się spotkanie z Panią profesor w Bibliotece Miejskiej w Lesku. Tematyka tego spotkania skoncentrowana była na „Esejach”   prof. Tadeusza Zgółki  oraz wspomnieniach ze wspólnej  pracy nad 50-tomowym  „Praktycznym słownikiem współczesnej polszczyzny” pod red. Haliny Zgółkowej. Miła atmosfera towarzysząca obydwu spotkaniom,  liczne pytania zebranych dowodziły żywego zainteresowania tym, co „w języku piszczy”.

Dziękujemy Pani prof. za poświęcony nam czas, cenne refleksje na temat życia i wartości pracy jako pasji oraz uwagi na temat  tego, co można, a czego należy unikać w mowie zarówno pisanej jak i mówionej. Pamiętajmy: „ Jesteśmy tym, co i jak mówimy!”.

BB

Możliwość komentowania została wyłączona.

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress