„Lasy nie znają granic” zajęcia z Ekonomiki leśnej « Zawód Technik Leśnik Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Szkoła dla leśników
Materiały promocyjne ZSL Lesko Nabów do Technikum Leśnego w Lesku wirtualny spacer ZSL Lesko

„Lasy nie znają granic” zajęcia z Ekonomiki leśnej

Strona główna Lasy nie znają granic

Kolejny etap w ramach „Programu Współpracy Transgranicznej Interreg” polegający na wymianie młodzieży ze szkoły z Preszowa na Słowacji i Zespołu Szkół Leśnych w Lesku odbył się w dniach 16 – 20 kwietnia 2018 r. W czasie pięciodniowego pobytu uczniów klas trzecich ze szkoły na Słowacji w ZSL w Lesku zostały przeprowadzone zajęcia z łowiectwa, systemu informatycznego lasów państwowych (SILP) i ekonomiki leśnictwa.

W ramach ekonomiki leśnictwa  w dniach 19 i 20 kwietnia w postaci wykładu, ćwiczeń i zadania praktycznego zostały zrealizowane dwa podstawowe cele zajęć tj. poznanie zasad sprzedaży drewna w PGL LP i określenie dochodu ze sprzedaży drewna. Młodzież pod opieką Vlasty Bodnarowej, eksperta z ekonomiki leśnictwa i Jana Holub, eksperta z systemu informatycznego, poznała charakterystykę rynku oraz rodzaje nabywców drewna w Polsce, zasady sprzedaży drewna  w LP na przykładzie odbiorcy indywidualnego oraz odbiorcy hurtowego w oparciu o serwis e-drewno. Spore zainteresowanie wśród naszych gości wzbudziły zasady sprzedaży i uzyskiwane ceny za dany asortyment na submisjach drewna cennego, szczególnego organizowanych przez RDLP w Krośnie na składnicach w Załużu i Oleszycach.

                Podczas ćwiczeń praktycznych w drugiej części zajęć w dniu 19 kwietnia, przedstawiony został a następnie przeanalizowany przez uczniów z Preszowa „Katalog Norm Czasu Dla Prac Leśnych‘’ określający pracochłonność wyrażoną w roboczogodzinach (rbh). Właśnie ta część okazała się najbardziej ciekawa dla naszych gości. Pozwoliła bowiem  po kilku ćwiczeniach z tablicami pracochłonności, obliczyć koszty pozyskania i zrywki drewna w LP podstawiając aktualne stawki obowiązujące na terenie RDLP w Krośnie na przykładzie Nadleśnictwa Baligród. Dzięki pomocy nauczycieli ze Słowacji, uczniowie szybko dokonali porównania kosztów, a tym samym wynagrodzeń osób pracujących w podobnym terenie na Słowacji. Okazało się, że koszty i stawki są bardzo podobne. Po ćwiczeniach przyszedł czas na zadanie praktyczne. Uczniowie dokonywali pomiaru oraz klasyfikacji surowca drzewnego, obliczali miąższość oraz koszty pozyskania i zrywki drewna w oparciu o znane im już tablice pracochłonności.

                Podsumowując, całe dwudniowe zajęcia przebiegły sprawnie i zgodnie z harmonogramem. Uczniowie ze szkoły leśnej  z Preszowa na Słowacji zasługują na słowa uznania za bardzo sumienną pracę i szczere zainteresowanie analizowaną tematyką.

K. Wójcik.

Szkoła leśna. Zawód Technik Leśnik. Jesteśmy tutaj dla Ciebie

Historia Szkoły

Historię tego etapu szkoły rozpoczyna Zarządzenie nr 88 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1972 roku w sprawie zmiany nazwy i siedziby Technikum Leśnego w Krasiczynie. W zarządzeniu tym, wydanym na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów ...

Przeczytaj więcej


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Skip to content